| Sofer a întrebat:

Salutare. Am văzut clipul acesta. https://youtu.be/gy-xolEQ0vI
Ce parere aveti de persoanele care au trecut de 60-70 de ani și încă conduc? Cum se descurca ei în trafic?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La 60 m.as retrage de la volan. Trebe data lege pentru toti care fac 60 interzis sa conduca. Si cine e sofer de meserie sa fie pensionat. La 55 soferii de bus se pensioneaza au aprobat legea in Romania

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din pacate, am unul in familie. Explicatia ar fi cam asta: pe langa sanatatea in scadere, nu a fost "mare sofer" niciodata, sau a fost, dar pentru putin timp. Mai pe romaneste, acum 10 ani eu nu aveam permis, iar masina familiei facea 1500km pe an, iar aia doar in calatorii lungi, de sute de km intr-o zi. Deci, la 300km (sa zicem), el avea 2 parcari efectuate, si statea la 5-6 semafoare. Ce invata din calatoriile alea? Nimic.
Noi, soferii de actualitate, facem macar vreo 10. 000km anual, si (din pacate pentru mediu si aglomeratie) folosim masina in mediul urban. Ce inseamna 300km pentru noi? Minim 3 zile de fatait prin oras, cu 30 de parcari, sute de intersectii, pericole evitate si mers oglinda in oglinda cu alti soferi activi.
De asta, o leguma din asta de 70 de ani care nu mai are decat vreo 50% din puterea de concentrare a unui adult de ~40 de ani, arata mai rau decat un cursant de 18 ani, de la scoala de soferi, care nu a mai condus niciodata.
Insa exista si soferi care la 70 de ani nu doar ca nu incurca, dar sunt in continuare buni si au reactii foarte ok. Dar in rest, media soferilor batrani e groaznica, noroc ca nu circula decat cateva sute de km pe an, ca altfel ar fi campioni la accidente. Si nu din viteza, ci din legumitatea lor. Intra in giratorii in sens opus, ajung pe autostrada pe contrasens, daca vad coloana ei ies in depasire din necunostinta de cauza... Merg ca niste gandaci gazati cu 30km/h, si ajung sa fie loviti de cei care conduc regulamentar.

| Digikey a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Merg ca niste gandaci gazati cu 30km/h, si ajung sa fie loviti de cei care conduc regulamentar.

rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

| Digikey a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu este vorba de batranete. Unul care stie sa conduca o parcheaza in 3 secunde si la 90 de ani.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Digikey):

Nu, e vorba si de fizicul imbatranit.
Eu am sub 10 ani de condus, si mi se pare ca prin liceu eram mai sprinten. Parca sunt mai mosulica in intersectii, prea precaut.
Iar la cel din familie... I-am adus o masina cat 3 sferturi de Dacie (cu aia era obisnuit), si e varza la parcari. Tin sa precizez ca in prezent face multi km (naveta spre 20km zilnic). Acum 10-20 de ani totusi pleca oriunde cu masina, si o aducea intreaga.
A facut scoala de soferi in armata, a luat permisul in examen cu proba in poligon, cu camionul. Mai zic?

| Digikey a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Cum dracu sa imbatraneasca fizicul la 28 de ani?
In liceu erai doar un putoi fara experienta dar compensai prin inconstienta.
Acum abia ai inceput sa te prinzi care este treaba, ca la ce rahaturi de masini ai avut nici km nu ai facut.
Iar ala din familie de care zici a fost retardat de la inceput.