| CostinAlamariu a întrebat:

Https://youtu.be/3gPfsmY0oYo

Uitati-va la clipul asta, are subtitrari in română. Va rog sa nu comentati daca nu v-ati uitat pana la sfarsit, si asa e doar 3 minute.
Ce parere aveti?

17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

"n dialog incredibil între Părintele Eumenie (Saridakis) și Dumnezeu."

nu agreez povestile SF

| CostinAlamariu explică (pentru suntserios):

Daca nu agreezi "povestile SF" atunci ce cauti pe categoria "Religie" pe TPU? Tu ar trebui nici sa nu intrii aici. Ce sa cauti aici? Ceva in ce nu crezi? Voi ateii sunt culmea ipocriziei. Va laudati ca nu credeti in Dumnezeu dar aveti mii de raspunsuri in categoria "Religie". Doar la intrebarea asta a mea (care era dedicata crestinilor, nu oamenilor ca tine) au intrat vreo 50% atei. Care e problema cu voi?
Eu nu-mi pierd vremea discutand despre lucruri in care nu cred. Nu stau pe forumuri despre Thor si Odin si Zamolxe sa argumentez cum ei nu exista. Pur si simplu nici nu-mi trece prin cap sa ma gandesc la lucruri in care oricum nu cred. Voi de ce sunteti asa de acaparati de subiectul asta? Imagineaza-ti sa fii obsedat de ceva in care nici macar nu crezi... penibil

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Exista interdiictie la aria religie?
nici macar nu am intrat aici, pur si simplu era intrebarea in lista de intrebari de pe pagina principala si am raspuns la ea.

Dar pare ca te deranjeaza tare ca nu ti se raspunde asa cum vrei.

| CostinAlamariu explică (pentru suntserios):

Nu e nicio interdictie. Nici macar n-am zis ca ar fi vreo interdictie. Te-am intrebat ce sens are sa-ti pierzi timpul vorbind despre lucruri in care nici macar nu crezi. Eu unul nu-mi pierd timpul vorbind despre Zamolxe sau Jupiter.

| LoveSleep a răspuns:

0.25 secunde pierdute din viață

| halogen001 a răspuns:

Vad un propagandist religios care spune povesti inventate ca sa atraga cat mai multi naivi la religia respectiva. De ce face lucrul asta? Pentru ca poate sa o faca, pentru ca ii este lui de folos si pentru ca exista destui naivi care cred orice li se spune. (e pe principiul: "lauda-te gura ca ti-oi da friptura")

| fllu07 a răspuns:

Mda. Cât de ipocrit sa fii sa te rogi pentru cei idolatrii (min 1:39) si tu să promovezi idolatria? Prin picturi, statuete, oase de morți.
De fapt ce sa aștepți de la un cult chitit pe jefuială si îndobitocire?
Cand a terminat filmarea asta de pios, cadrul asta de om al lui Dumnezeu, s-a urcat un c-classe'ul model 2020 cu șofer personal? Evident achiziționat prin transpirație si muncă grea. nu?

| CostinAlamariu explică (pentru fllu07):

Martorii nu au dreptul la opinie

| fllu07 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Zi zău cu limba scoasă. Cine ești tu să le iei martorilor dreptul la opinie? Stai Flex, nu se cramponează ei într-un ciot. Cât despre mine nici atât. Cat voi fi prezent pe site-ul asta o sa demasc scârnăviile băncii ortodoxe române. Că da, asta e: o bancă încârdașită cu mafioții României, care vor să spele banii din traficul de arme cu ajutorul popilor vostrii. Iar ei pozează în sfinți si pioși. Ticăloșilor. Hoților. Mafioților. Ma bucur în schimb ca nu ai contra-argumentat afirmațiile. Deci tacit le accepti. Bun. E un pas bun. Timid dar bun. Bravo. Ia de aici si dovada la cele spuse:

https://youtu.be/X3doUMllf9s

Data viitoare sa pui un astfel de link. Asa ar fi corect.

| CostinAlamariu explică (pentru fllu07):

Stai linistit ca nu ti-am acceptat nicio afirmatie idiotica. Mi-am dat seama doar ca cu tine nu se poate. Prostul intotdeauna o sa te traga jos la nivelul lui si o sa te bata cu experienta. Cand eu iti pun intrebari incomode teologice te faci ca ploua si nu raspunzi niciodata. M-am lamurit atunci. 99.99% din crestinii de pe lumea asta cred in divinitatea lui Iisus. Toti in afara de martorii satanei care sunt o secta mica si ratacita. Eu nu sunt un ciot, dragul meu. Eu sunt unul din miliardele de crestini de pe planeta asta care crede ca Iisus este Dumnezeu. Martorii satanei sunt cateva sute. De ce mi-ar pasa mie de o secta nenorocita? Sfantul Atanasie v-a pus la punct in secolul 3. Sunteti arieni, dar nici nu ma astept sa intelegi ce inseamna cuvantul "arian" fiindca tu nu stii istorie nici cat o boaba de mustar. Ia-te cu secta ta si continua sa fii martorul satanei.
Nici n-ai curaj sa-mi raspunzi la intrebarile teologice si te dai mare. Vai de tine.

| fllu07 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Cine râde la urmă râde mai bine. rolling on the floor

| fllu07 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Isus Cristos a spus că largă este calea care duce la moarte, si multi sunt cei care merg pe ea. Ma gândesc ca Isus este mai in masura decât orice popă indiferent când a trăit (popa ma refer) sa ne spună cum e treaba. Dar du-te tu cu miliardele... E mai importat ce spune Atanasie decât ce spune fiul lui Dumnezeu.

| SingleForOne a răspuns:

Dumnezeu este iubirea, lumina. Atât de simplu de înțeles, și cam asta se tot propovăduiește, în general.

| Irinel15123532 a răspuns:

1 Corinteni 14-16

Darul limbilor şi al prorociei.
14 Urmăriţi dragostea. Umblaţi şi după darurile duhovniceşti, dar mai ales să prorociţi. 2 În adevăr, cine vorbeşte în altă limbă nu vorbeşte oamenilor, ci lui Dumnezeu, căci nimeni nu-l înţelege şi, cu duhul, el spune taine. 3 Cine proroceşte, dimpotrivă, vorbeşte oamenilor spre zidire, sfătuire şi mângâiere. 4 Cine vorbeşte în altă limbă se zideşte pe sine însuşi, dar cine proroceşte zideşte sufleteşte Biserica. 5 Aş dori ca toţi să vorbiţi în alte limbi, dar mai ales să prorociţi. Cine proroceşte este mai mare decât cine vorbeşte în alte limbi, afară numai dacă tălmăceşte aceste limbi, pentru ca să capete Biserica zidire sufletească. 6 În adevăr, fraţilor, de ce folos v-aş fi eu dacă aş veni la voi vorbind în alte limbi şi dacă cuvântul meu nu v-ar aduce nici descoperire, nici cunoştinţă, nici prorocie, nici învăţătură? 7 Chiar şi lucrurile neînsufleţite, care dau un sunet: fie un fluier sau o alăută, dacă nu dau sunete desluşite, cine va cunoaşte ce se cântă cu fluierul sau cu alăuta? 8 Şi dacă trâmbiţa dă un sunet încurcat, cine se va pregăti de luptă? 9 Tot aşa şi voi, dacă nu rostiţi cu limba o vorbă înţeleasă, cum se va pricepe ce spuneţi? Atunci parcă aţi vorbi în vânt. 10 Sunt multe feluri de limbi în lume, totuşi niciuna din ele nu este fără sunete înţelese. 11 Dar, dacă nu cunosc înţelesul sunetului, voi fi un străin pentru cel ce vorbeşte, şi cel ce vorbeşte va fi un străin pentru mine. 12 Tot aşa şi voi, fiindcă râvniţi după daruri duhovniceşti, să căutaţi să le aveţi din belşug, în vederea zidirii sufleteşti a Bisericii. 13 De aceea, cine vorbeşte în altă limbă să se roage să aibă şi darul s-o tălmăcească. 14 Fiindcă, dacă mă rog în altă limbă, duhul meu se roagă, dar mintea mea este fără rod. 15 Ce este de făcut atunci? Mă voi ruga cu duhul, dar mă voi ruga şi cu mintea; voi cânta cu duhul, dar voi cânta şi cu mintea. 16 Altminteri, dacă aduci mulţumiri cu duhul, cum va răspunde „Amin" la mulţumirile pe care le aduci tu, cel lipsit de daruri, când el nu ştie ce spui? 17 Negreşit, tu mulţumeşti lui Dumnezeu foarte frumos, dar celălalt nu rămâne zidit sufleteşte. 18 Mulţumesc lui Dumnezeu că eu vorbesc în alte limbi mai mult decât voi toţi. 19 Dar în biserică, voiesc mai bine să spun cinci cuvinte înţelese, ca să învăţ şi pe alţii, decât să spun zece mii de cuvinte în altă limbă. 20 Fraţilor, nu fiţi copii la minte, ci, la răutate, fiţi prunci, iar la minte, fiţi oameni mari. 21 În Lege este scris: „Voi vorbi norodului acestuia prin altă limbă şi prin buze străine, şi nici aşa nu Mă vor asculta, zice Domnul". 22 Prin urmare, limbile sunt un semn nu pentru cei credincioşi, ci pentru cei necredincioşi. Prorocia, dimpotrivă, este un semn nu pentru cei necredincioşi, ci pentru cei credincioşi. 23 Deci, dacă s-ar aduna toată Biserica la un loc şi toţi ar vorbi în alte limbi şi ar intra şi dintre cei fără daruri sau necredincioşi, n-ar zice ei că sunteţi nebuni? 24 Dar dacă toţi prorocesc şi intră vreun necredincios sau vreunul fără daruri, el este încredinţat de toţi, este judecat de toţi. 25 Tainele inimii lui sunt descoperite, aşa că va cădea cu faţa la pământ, se va închina lui Dumnezeu şi va mărturisi că, în adevăr, Dumnezeu este în mijlocul vostru. 26 Ce este de făcut atunci, fraţilor? Când vă adunaţi laolaltă, dacă unul din voi are o cântare, altul o învăţătură, altul o descoperire, altul o vorbă în altă limbă, altul o tălmăcire, toate să se facă spre zidirea sufletească. 27 Dacă sunt unii care vorbesc în altă limbă, să vorbească numai câte doi sau cel mult trei, fiecare la rând, şi unul să tălmăcească. 28 Dacă nu este cine să tălmăcească, să tacă în biserică şi să-şi vorbească numai lui însuşi şi lui Dumnezeu. 29 Cât despre proroci, să vorbească doi sau trei, şi ceilalţi să judece. 30 Şi dacă este făcută o descoperire unuia care şade jos, cel dintâi să tacă. 31 Fiindcă puteţi să prorociţi toţi, dar unul după altul, pentru ca toţi să capete învăţătură şi toţi să fie îmbărbătaţi. 32 Duhurile prorocilor sunt supuse prorocilor, 33 căci Dumnezeu nu este un Dumnezeu al neorânduielii, ci al păcii, ca în toate bisericile sfinţilor. 34 Femeile să tacă în adunări, căci lor nu le este îngăduit să ia cuvântul în ele, ci să fie supuse, cum zice şi Legea. 35 Dacă voiesc să capete învăţătură asupra unui lucru, să întrebe pe bărbaţii lor acasă, căci este ruşine pentru o femeie să vorbească în biserică. 36 Ce? De la voi a pornit Cuvântul lui Dumnezeu? Sau numai până la voi a ajuns el? 37 Dacă crede cineva că este proroc sau insuflat de Dumnezeu, să înţeleagă că ce vă scriu eu este o poruncă a Domnului. 38 Şi dacă cineva nu înţelege, să nu înţeleagă! 39 Astfel, deci, fraţilor, râvniţi după prorocire, fără să împiedicaţi vorbirea în alte limbi. 40 Dar toate să se facă în chip cuviincios şi cu rânduială.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am studiat confesiunile creștine (eu sunt doar creștin) și toate au devieri mai mici sau mari mari de la învățătură curata (martorii lui Iehova sau alte confesiuni au devieri mult prea mari)Nu știu dacă ești ortodox,fara supărare dar noi oamenii nu suntem mântuiți prin religie prin tradiții,obiecuri,bani la preoți, fecioara Maria (care a mai avut copii după Isus) rugăciunii învățate pe de rost, prin cinstirea sfinților sau rugăciuni la adresa lor (adică pe bune de ce ne-am ruga la sfinți când putem sa ne rugam direct la Dumnezeu).Ci prin credință și dragoste față de Dumnezeu, faptele bune și să nu facem păcate sunt doar niste urmări a faptului că suntem mântuiți (In Cuvântul Lui Dumnezeu Isus Hristos spune "Dacă mă iubiți veți păzi poruncile mele". Dumnezeu ne iubește și nu ne spune să păzim legile Lui și apoi să Îl iubim sau sa facem nu știu ce sacrificii sau ritualuri, sa ne rugam la El de 13 ori pe zi etc.Sunt sigur că și ortodoxii, catolicii baptiștii penticostalii ...sunt mântuiți dar doar daca Îl iubesc cu adevărat pe Dumnezeu.Ateii și cei care au idoli clar nu sunt mântuiți. diavolul nu se va schimba niciodată deci nu va fi salvat

| KR0NSTADT a răspuns:

Mda, tocmai mi-am *** aiurea câteva minute din viață, ascultând un popă grec debitând inepții. Are și ăsta har, cum am eu castele în Monaco.

| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
Foaarte frumos. Într-adevăr, toți oamenii au putut, pot și vor putea fi mântuiți DOAR dacă înțeleg și doresc asta.
Două întrebări totuși: De ce să-L iubesc? Nu mi-a vorbit, nu L-am văzut... deci nu-L cunosc. Și cum să-L iubesc?