| anonimbuc21 a întrebat:

As dori niște sfaturi pentru sistemul de sunet la opel h.
Dupa cum știți nu are intrări aux sau usb. Pe un cd70 navi.
M-am saturat sa folosesc modulatorul si cel mai tare ma oftica pentru ca nu pot folosi comenzile pe volan sa schimb melodia.
Nu vreau sa imi pun navigație sau ceva si pe urma sa pierd meniul secret sau altceva.
Dacă mi as monta aux sau usb pe cd 70 navi
Mi-ar afișa melodiile pe acel display si sa pot schimba melodiile din volan cum e si la cd player? Daca da, cum? Nu găsesc informații pe internet. sad

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La un specialist in tuning sau un electromecanic, se schimba cu unul modern care are usb si/sau intrare auxiliara apoi merge, de la volan nu merge

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Metoda clasica de auxiliar este doar audio, nu afiseaza titlul melodiei.
Exista si ceva dispozitive care se pot conecta (de catre electronisti) cu CD70, dar bineinteles ca sunt scumpe, si nu stiu daca gasesti pe cineva care a mai facut asta.
Dar nu inteleg de ce nu iti merg comenzile pe volan, si de ce nu folosesti cd-uri mp3?
Eu am tot cd70 navi, am curatat lentila si merg cd-uri mp3 fara probleme, iar comenzile de pe volan sunt functionale.

| anonimbuc21 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai nu vreau cd urilaughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonimbuc21):

Exista Dension sau Xcarlink, dar daca le vezi preturile, cred ca o sa-ti placa sa faci CD-uri, ca si mie.
https://www.autoextra.ro/......-cd300/911

Asa arata instalat https://youtu.be/v-DNZCbNKm8
E o cutiuta care se conecteaza la mufele din spate ale navigatiei originale, conectezi un usb la ea, si iti apar melodiile in meniu, ca de pe cd.
Dar totusi un pachet de cd-uri e 14 lei, si cu 5 cd-uri deja ai peste 500 de piese...

| anonimbuc21 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Știu ce zici. Da am si o problema la cd player
Am încercat sa l curat cu un cd special
Mereu imi merge o melodie pe urma zice ca invalid sau eroare si il dă afara

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonimbuc21):

CD-urile de curatare nu fac nimic bun. Unii zic ca fac chiar rau.
Da afara unitatea cu totul, desfa-i capacul, si vei gasi loc sa bagi un betisor de urechi imbibat in spirt, pana pe lentila. Freci cat se poate lentila, il montezi la loc, si mergi la masina.
Eu asa am facut, are vreo 6 luni de cand citeste impecabil cd-urile mp3. Inainte sa curat lentila, nu mai citea nici macar cd-urile scrise in format audio (track).

| anonimbuc21 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Iti mulțumesc mult! Pentru fiecare sfat