| AlinSiAtat a întrebat:

Salutare, as vrea niste raspunsuri detaliate la intrebarea asta.
Daca ar fi sa alegeti o masina intre audi a4 si audi a6, ce ati alege? An 2006.
Din partea mea, m-ar interesa sa fie cat mai fiabila. De asemenea, ce parere aveti de BMW 320d, an 2006, 2007. Nu prea ma pricep la masini.
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| OldSoul a răspuns:

Eu personal, dintre A4 si A6 eu as alege A4, deoarece e o masina dintr-o clasa ceva mai accesibila, cu motorizari si mai mici fata de A6, si desigur intretinerea ceva mai ieftina, plus ca si A4-ul imi pare mai frumos fata de A6-le din aceeasi perioada.
Acum problema e cu motorizarile, cele de 2. 0tdi au prea multe probleme, iar cele de 1.9 au prea putini cp parerea mea. 115cp cele de 1.9 tdi, si 140 cele de 2. 0tdi.
De aceea eu personal as alege Bmw 320d-ul, (ma refer la e90) au ceva mai mult cai, 163, chiar daca piesele sunt ceva mai scumpe fata de Audi, e o serie reusita parerea mea, nu au probleme, plus ca exista mult mai multe sanse sa gasesti un BMW din anii aia cu km decenti decat sa gasesti un Audi.
Acum desigur depinde si ce buget ai tu si de unde vrei sa cumperi masina, din tara sau din afara.

| AlinSiAtat explică (pentru OldSoul):

Bugetul meu se intinde pe la 7000 euro. Asa ca aspect, si mie imi place 320d. Multumesc pentru raspuns.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

As alege o pe aia pe care mi as permite sa o intretin mai bine, as alege o pe aia care intra in bugetul meu, pe aia mai bine intretinuta ca totusi are 10 ani

| AlinSiAtat explică (pentru suntserios):

Toate cele trei masini intra in bugetul meu. Intretinuta de asemenea, este o cerinta a mea. Multumesc pentru raspuns.

| relian a răspuns:

Audi A6 este mai bun, asta pentru ca este superior ca si clasa atit pentru A4 cit si pentru bmw seria 3. Ce sa alegi la clase diferite. Daca ar fi intre a4 si bmw seria 3 da acolo poti spune.Ce stiu de bmw-uri cele cu motoare puternice in special is toate pline de ulei.Acum nu stiu de ce, am un prieten care lucreaza la inspectia tehnica si mi-a spus uite eu de cand lucrez nu am vazut bmw fara ulei pe el, adica bleasca de ulei peste tot.Ma chemat si pe mine sa stau acolo si cand apare un bmw sa ma uit.Bine nu stiu ce bmw e asta ce spui tu ce motor are.Am vazut bmw-uri cu mooare mici care is ok.Am amici care lucreaza numai bmw altii care au lucrat pentru dealer de bmw si mi-a spus sa nu iau bmw cu motor mare. Poate nici ei nu stiu de ce, insa asa miau spus.Si eu ma uitai dupa un bmw dar nu car fi mai bun sau ca-mi place bmw ci ca e mai ieftin.Audi astia is nebuni, au niste preturi, nu-s sanatosi.Dar audi a6 nu ai cum spune ca nu-i mai bun ca bmw seria 3 sau a4.E mai calitativ, unia spun ca nu-i adevarat, dar eu spun din exp am avut audi a6 din 2000 din 2008 audi a4 din 2005 si 2007 si ce am obsv este ca a6 nu ai probleme cu el asa cum ai cu a4 sau bmw serie 3.Nu stiu daca piesele is la fel, adica acelasi material sau is facute mai calitativ dar asta e adevaru.Si mai este inca o chestie fiecare alege cei place lui, sau ce urmareste fiecare. Unia poate nu vor sa consume mult, altii vor masini mai mici, altii vor confort etc, deci daca eu spun ca-mi place a6 asta nu inseamna ca trebuie sa-ti placa si tie. Apoi te poti schimba peste citiva ani sa nu-ti mai placa ce ai.Mie acum imi place BMW 328i XGT. laughing desi am audi a6, dar bmw asta e din 2014 si parca e mai mic, acum dupa ceva ani de condus zic pentru ca sa ai masina mare daca tot singur stai in ea. laughing De obicei mergi cu masina singur, ca te duci la munca sau unde mergi, rar poate in weekend sa mai iei pe careva. Daca ai familie copii stiu si eu citi ani ai e mai bun audi a6 este mai spatios. Daca esti singur ia bmw ala cai bun d aca are motoru mic.Cind spui sa fie cit mai fiabila inseamna sa nu se strice des, si te asigur ca audi a6 nu se defecteaza mai des ca un a4.Bine avand in vedere ca mamsinile alese de tine nu-s noi, deci is folosite poti la fel de bine sa nimeresi una buna, sau una care sati manince zilele, ca urmare o sa spui ca nu-ti mai trebuie never asa ceva.Nu asa se compara masinile,se compara masini noi intretinute in aceleleasi conditii,abia atunci spui care si cum e mai fiabila.Tu ca sa nu iei tapa,inainte sa cumperi masina ia cu tine pe careva care se pricepe, eventual cerei aluia care vinde sa te lase cu masina sa o scanezi, sa mergi la un service sau daca ai un scaner ia-l cu tine si scanezi masina, nu cumperi masini care au coduri, care au probleme, sau la care scaneru spune ca masina nu-i gata pentru ca vinzatorul a deconectat bateria sa reseteze calculatoru sa nu-i vezi tu luminitele de craciun din bord sa sa nu poata citi careva ce probleme are.La asta trebuie sa te uiti inainte sa cumperi.Scanezi masina pe loc, daca scaneru e simplu si nu-ti zice ce inseamna codurile date intri pe net afli despre cei vorba, apoi stii ce s-a faci, daca sa cumperi in cazul ca stii ca poti remedia si cit te costa sau sa-i spui aluia pa si la gara.In cazul cand descoperi coduri sau probleme poti negocia la pret, ala dei spui uite nene ai astea si atunci ala va lasa la pret.Scuze ca ma departai de subiect dar am spus sa iti zic sa stii, macar sa ai idee.

| AlinSiAtat explică (pentru relian):

Wow, asta da raspuns. Multumesc mult, audi a6 imi place si mie ca aspect si ca spatiu.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Eu cu 7000 de euro nu mi-as lua fiare vechi. Mai bine iti iei un Logan nou-nout.
O masina care are 10 ani e orice numai nu fiabila.

| StefanCosmin a răspuns:

Eu as alege BMW 320d din 2007, daca ai noroc, poti nimeri modelul de 177 cp, daca nu, softeaza l