| AnTiBioTic a întrebat:

Aveți idee ce acte trebuiesc făcute pentru vânzarea unei mașini?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

La vanzarea masinii se intocmeste un contract de vanzare cumparare (tipizat, s-a introdus de cateva luni un model nou, cu loc pentru viza de la finante) si se completeaza rubrica "instrainat catre" de pe spatele talonului.
Cu contractul de vanzare cumparare, cu buletinele, CIV-ul si talonul mergi la Directia Venituri a primariei de care apartii, pentru a scoate masina de la impozit (va trebui sa platesti impozitul pe tot anul). Ar fi indicat sa treci totusi pe la o firma de intermedieri inainte, sa iti completeze toate formularele si sa iti pregateasca copiile necesare, ei au si formularul de contract.
De la Directia Venituri vei primi o fisa de inmatriculare (daca este cazul, multe primarii renuntand la aceasta formalitate) si un certificat fiscal, iar pe toate exemplarele contractului de vanzare cumparare se va aplica o stampila in original, care atesta ca masina a fost scoasa de la impozit.
De aici incolo e treaba cumparatorului, are la dispozitie 30 de zile sa isi inmatriculeze masina pe numele sau.
Neaparat sa iti faci copii dupa toate aceste documente, pentru ca in cazul in care noul proprietar nu isi inmatriculeaza masina in cele 30 de zile, tu sa poti cere la Politie sa opereze in sistem instrainarea ei. Vei evita astfel sa primesti ulterior amenzi sau alte bucurii ce pot decurge din asta.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie facut doar contract de vanzare-cumparare si sa obtii certificat de atestare fiscala sau sa intocmiti si vizati la organul fiscal competent fisa de inmatriculare a vehiculului.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca esti proprietar (persoana fizica), cand vinzi masina faci asa:
-contract V-C (2 exemplare+1 fisa de inmatriculare)
-scoti certificat fiscal de la primarie si vizezi fisa (platesti la zi impozitul pentru asta)
-treci numele cumparatorului in certificatul de inmatriculare, data, si semnezi
-predai cumparatorului cheile, cartea de identitate, certificatul de inmatriculare, un contract V-C+fisa si certificatul fiscal, o copie dupa asigurare si bineinteles, masina.
Si ai scapat de 'rabla'. Cumparatorul are dreptul de a circula 30 de zile cu actele pe numele tau, apoi e obligat sa o inmatriculeze cu numele lui.
Daca masina e vanduta din proprietatea unei firme, in loc de contract V-C se emite factura, se plateste TVA, si din cate stiu, nu se mai scoate certificat fiscal (pentru ca impozitul pe firma e altfel).

| atelia a răspuns:

Eu una nu ma pricep la masini, dar iti pot da niste fraturi ca sa ii faci o reclama buna. In primul rand cauta un site pe care ai vrea sa pui anuntul cu masina(OLX, lajumate etc). apoi eu te sfatuiesc sa nu pui minciuni despre maina respectiva si sa spui adevarul despre ea, chiar si defectele, dar incearca sa pui accent pe avantavele autoturismului. Sper ca te-am ajutat