| Cherciumihai a întrebat:

Salutare!
Aveți idee cu ce se pot îndepărta petele de ulei ars aflate pe asfalt?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Depinde despre ce asfalt vorbim, daca vorbim de o sosea nu stiu daca ai voie sa faci ceva chiar daca vrei sa repari o greseala. Poti eventual sa adaugi mult nisip totusi!
Prin sosea ma refer la altceva decat parcare, de fapt conform legii doar administatorul acelui segment de drum are drept sa faca modificari.
Cu alte cuvinte daca am deversat ulei auto din greseala in parcare si am fost prins de politia locala, voi primi amenda la fel si daca aplic substante chimice ca sa repar ce am gresit la fel voi fi amendat, pentru ca contravine normelor mediului.
Este notabil ce vrei sa faci dar sa o faci fara sa fii prins, e cel mai indicat sfat.
Cum ziceam din cate stiu uleiul se "indeparteaza" intr-o prima faza cu nisip, cand se usuca se poate folosi apa cu un furtun sub presiune. sau lasi sa se usuce si apoi iarasi incerci cu apa dar sub presiune.
Substante chimice exista dar nu stiu daca cele industriale se pot achizitiona de persoane fizice cu atat mai mult daca sunt legale a se aplica pe asfalt.
Eu am zis ce zice legea, totusi e de bun simt sa estompezi problema, daca prin natura sa acel ulei ar putea duce la accidente!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu spray "brake cleaner" si o carpa uscata.
Dai cu spray, se dizolva uleiul si il iei cu carpa.

| dullcat a răspuns:

Buna.Din pacate, uleiul nu prea se poate indeparta de pe suprafete poroase.Incearca sa aplici detergent de vase sau un degresant puternic si sa freci.
Spor.

| Catrice a răspuns:

O picătură de benzina și un chibrit. Dispare instant

Răspuns utilizator avertizat