| Cristiyy89 a întrebat:

Salutare!
Cam cati kilometri ar mai tine fara probleme un Mercedes S500 4matic Coupe an 2015 cu 87.000 km si motor de 4.6 benzina, 455 CP?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Vroiai sa ne arati, ori sa ne spui ca tiai tras Mercedes S500 Cpupe si nu stiai cum? laughing

Citi km sa te tina ce anume, cauciucurile sau ce anume vrei sa stii?
Caucicurile te tin la citi km mergi, de regula ca la orice alta masina, dar depinde si ce brand folosesti.

Restu depinde ce ai ca suspensie, laughing de ai suspensii de alea pe aer, roaga-te sa tie laughing altfel nu te vad deloc bine.

Daca are suspensii normale, atunci se schimba si alea ca la oerice alta masina.
Daca vorbim despre motor si transmisie, depinde cum a fost intretinuta, condusa acea masina.
Daca o ai de ceva vreme si nu are liminite aprinse la boprd, daca totu este in regula, atunci motorul si transmisia aia te poate tine toata viata.

Frine, si ce se schimba la orice masina, or sa tina ca la orice masina.
Se vede ca asta ai vrut sa arati ca tiai tras mercedes, odata ca ai tinut sa ne spui si motor si tot laughing
Dar masina aia nu costa cine stie ce, am vazut odata una de 600 CP, cereau aia vreo 6 mii pe ea 6 mii de dolari, dar nu se uita nimeni la ea laughing asta in america. Avea motor de 6 litri, arata f bine, frumoasa, adevarat, dar atit, te uiti, apoi pleci mai departe laughing alea is masini pentru bogati.

Acu pe bune in RO cine se uita la o asa masina? Si daca o dai gratis cuiva o sa caute sa o vinda, doar nu-i nebun sa o foloseasca, nu ar avea bani de benzina.

Cu cit sta mai mult in garaj cu atit mai rau spune un "profesionist " e tare de tot.
Deci la el masina se uzeaza mai rau decat daca ar functiona. Oarwe unde lucreaza "meseriasii "astia?

Rugineste masina in locuri nebauite, wow, masina aia are tabla groasa pe ea si de aia zincata ce nu vezi la alte masini, deci nu rugineste absolut nimic.
Am vazut masini asa fara aripi, accidentate care stau in soare, ploaue vint ani de zile, am vazut una de 10 ani care sta in aceste conditii si pic de rugina laughing alea nu-s Dacie sau mai stiu eu ce tabla moarta.

| Cristiyy89 explică (pentru relian):

Da, mersi.

La motor ma refeream, sa nu cada ceva si sa ma plimb 3 luni cu ea prin service-uri si sa ma coste mii de euro, ca nu mai am dupa ce mi-am dat toti banii pe ea rolling on the floor

Legat de masina aia cu 600 CP si 6.000$, nu cred happy. Sa imi zici cand mai gasesti din astea laughing

| relian a răspuns (pentru Cristiyy89):

Gasesc in state unde locuiesc, nu in RO. Pe aici cine are o asa masina o are noua.
Sincer am vazut-o si ma uitai la ea acu vreo 2 ani, deci nu e recent, dar am tinut-o minte laughing
Mai era un mercedes E class pfff frumoasa masina, dar era accidenta, pe aia o stiu ca o aveau aia de vrep 10 ani, ceruse pe ea la inceput 12 mii era din 2012 aia, ajunsese la 4 mii si tot n-o lua nimeni, apoi cand ma gindii sa o iau eu, sa vind motor, transmisie si piese, deja disparuse laughing ma gindii cam tirziu.

Cu aia de 6 litri ce sa faci cu ea. poate daca iti iei si o benzinarie, atunci da laughing

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde pentru ce o folosesti, fiindca asta este o masina care consuma enorm si daca mergi numai pe sosele foarte bune cu ea, o intretii foarte-foarte bine si o repari doar la reprezentanta Mercedes, poti sa mai faci inca 100. 0000 km, fara probleme.

Dar esti sigur ca-ti permiti o asemenea masina?
Pretul ei original este peste $320.000
iar una Secon hand la 87. 000km poate ajunge la 60-70.000 euro.

https://www.drive.com.au/reviews/2015-mercedes-benz-s500-coupe-review/

| Cristiyy89 explică (pentru Violleta2022):

O sa merg cu ea prin oras si prin concedii spre munte, mare etc. Nimic mai mult, doar nu o sa fac off-road cu ea laughing

Daca ar consuma 8.6, cum spune acolo, ar fi bine, dar trece de 12, 13.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cristiyy89):

Daca vrei sa mergi off-road atunci ia-ti un jeep, fiindca Mercedesul asta este o masina sport foarte scumpa si de cumparat dar si de intretinut, total nepotrivita pentru drumurile de munte!
Apoi, consuma enorm de multa benzina.

| Cristiyy89 explică (pentru Violleta2022):

Pai daca mai citesti o data, am spus ca NU o voi folosi pentru off-road.

| SaOCorectamPeVioletaV4 a răspuns (pentru Violleta2022):

Draga Violeto. Nu prea stii sa citesti in ultima vreme... zice omul ca nu o duce in off road... Si pe langa asta ii recomanzi un Jeep? Care consuma mult mai mult si e la fel de scump de intretinut

| SaOCorectamPeVioletaV4 a răspuns (pentru Violleta2022):

Draga Violeto, dar este o mare EROARE ceea ce ne spui tu.

Nici macar Mercedes-Maybach S 680 4MATIC nu ajunge la 320.000$

De ce draga Violeto induci oamenii in eroare cu cifre scoase din fundulet?

Ce fail de raspuns.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te tine și încă 500000 km daca o întreții cum trebuie.

| sabin89 a răspuns:

"poti sa mai faci inca 100. 0000 km, fara probleme."
Oare la ce număr de km s-o fi referit?

| Cristiyy89 explică (pentru sabin89):

Cred ca la 1 milion.

| UserRo10 a răspuns:

1. Violeta e rupta din realitate si nu stie ce vorbeste
2. Cu mentenanta riguroasa ajungi la 500k km pe acest 4.7
3. Ai grija la perne si la compresor. Daca ai o perna ce scoate aer compresorul va incerca sa compenseze si o sa ai eroare la un moment dat
Fiind motor cu turbinele pe lateral o sa simti
3. La distributie ai 3 intinzatoare mari. Verifica sa mai aiba material pe ele si intinzatoarele hidraulice sa nu fi ajuns la maxim de cursa.Problema generala aceasta generatie

| Cherciumihai a răspuns:

Depinde cum intretii masina

| Surubelnita568 a răspuns:

Intre 1 si 100.000 de km

| Ilioaie92 a răspuns:

Nu doar km conteaza cat si vechimea.Garniturile de cauciuc imbatranesc, anumite componente oxideaza si dau probleme.
Totul depinde de noroc.
In general masinile cu cat sunt mai folosite cu atat functioneaza mai bine. Tinute prin parcari si folosite de cateva ori pe an imbatranesc inainte de vreme, anvelopele se ovalizeaza, etrierii de frana se blocheaza, de la condens apare rugina in locurile cele mai nebanuite.Masina aia face milionul de km fara probleme dar cum spuneam depinde si de cum este intretinuta si utilizata.
Un ulei ieftin si o talpa cu motorul rece ii reduce durata de viata cu 30%.