| HerrAdrian a întrebat:

Salutare, care motoare? (auto), sunt mai bune Diesel sau Benzina(ma refer la toate capacitatile cilindrice).

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Benzina nu te incanta cu nimic fata de motorina. Nu esti in Germania sa dai blana la masina cu ce viteza vrei tu consuma mai mult benzinara si pierzi bani. Acum motorina ca sa tina trebuie sa investesti aproape 10000€ intr-o masina buna altfel o sa ai probleme daca te zgarcesti la una cu 1000€

| darrio2007 a răspuns:

Motorul Diesel e bun pentru forta de tractiune si mai putin pentru viteza. Motorul Otto, pe benzina, este exact invers.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt mai bune motoarele care ti se potrivesc nevoilor tale. E absolut imposibil sa spui la tehnologia care exista ca motorul x e mai bun ca y.

| relian a răspuns:

Mai bune is motoarele pe benzina, daca te gandesti la toate, adica viteza, demaraj, poluare etc.Singuru avantaj la masinile le motorina este consumul mai redus, asta in trecut, pentru ca acum se pare sunt motoare pe benzina care consuma ca si cele pe motorina, ca urmare motoarele pe benzina is mai bune.Ca in RO se folosesc masini vechi la care motoare deisele is mai economice asta e alta poveste, dar motoarele noi sau mai bine spus masinile noi pe benzina consuma si alea putin, dar depinde de cati CP au.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

In oras /drumuri scurte / rulaj mic-medie = benzina. Rulaj mare, drumuri lungi = Diesel.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Raspunsul este simplu, la Formula 1, World Rally Championship toti au masini pe benzina.
In agricultura toate tractoalele sunt diesel.
Depinde ce vrei sa faci cu masina.

| HerrAdrian explică (pentru TrăieşteClipa):

laughing eu am Tractor pe diesel si-l folosesc ca masina personalawinking.

| Beres_Andrei_1982 a răspuns:

Diesel consuma mai putin cu 1-2 litri sau chiar mai mult la acelasi cubaj pe motor fata de benzina si e mai zgomotos