| Nutzu_Yonutz_1974 a întrebat:

Salutare, cat m-ar costa sa rectific chiuloasa la un audi a4 b6 1.9TDi? Un preț final, cu tot cu manopera, rectificat si etc. Mulțumesc

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca intrebi la un service vei afla mai sigur. E bine sa intrebi la mai multe ca să poti face diferenta.

| relian a răspuns:

Depinde unde faci lucrea, cit de mare este acel service si etc.

Ca idee sa stii ca nu-i cine stie ce mare filosofie sa faci asta, multi oameni nu stiu, asa ca aia care o fac, merge pe naivitatea oamenilor, ca ei ar face nu stiu ce OZN-uri laughing

Chiuloasa, ei o spala, aia poate sa o faca oricine, odata ce ai dato jos, apoi scoate valvele afara, sau scoate inainte dea spalao, da cu un polizor conic pe scaunele valvelor, baga alea la loc, sau dupa caz altele noi, baga garnituri noi, si cam aia e tot laughing
Ce fac ei si tu nu ai face, sau ai putea si tu sa faci, verifica daca tine presiune, nu am dat atentie prea mare, dar de ai un compresor poti sa verifici si tu.

In sf am zis ca idee ce se face, eu am fost la fata locului, la un asa shop care cu asta zse ocupa tot timpul, nici macar na verificat daca chiuloasa e plana, daca stii ce zic, banui ca se vede din ochi, sau nu ar putea sa fie rea, e ditai fierul laughing doar daca are ceva urme de rugina, sa zici ca sa ruginit si s-a luat din zona aia unde sta garnitura, dar alea se vad liber cu ochiu, asa ca ei doar ce am spus mai sus fac.

Sa faci jobul asta poti sa il faci si acasa laughing e ceva mai dificil, aia cand pun arcurile au ceva presa, sa le fie f usor, e ceva special pentru asa ceva, dar mergi si cu alte scule.

Cum am spus polizeaza scaunele la valve cu bormasina cu un bit din ala conic, piatra de polizor conic, da acolo de cateva ori si aia e tot laughing

Preturile mai difera si fctie de oras, de zona, nu in toata tara is aceleasi preturi.

| DOlteanu a răspuns (pentru relian):

Esti ignorant total in materie ca sa nu zic altfel.Si agramat,dar asta este cea mai mica problema a ta.
Se demonteaza distributia,se goleste instalatia de racire,se da jos turbina,injectoare,bujii incandescente,ax cu came,culbutori,egr, colector de admisie, senzor turatie, etc.
Se spala chiulasa, se demonteaza supape si se controleaza planeitatea nu la ochi ca nu este caruta ci cu rigla si spesimetru.2 sutimi este acceptabil daca nu se rectifica.Este din aluminiu, nu rugineste se vede ca nu ai dat pe la scoala.Scaunele de supapa nu se fac cu bormasina, iar esti cu pluta.Se controleaza sub presiune chiulasadaca tin supapele,,se inlocuiesc toate garniturile la ce s-a demontat, se pun suruburi noi la chiulasa, distributie noua, lichid racire nou, ulei filtre etc cost mediu 2500 lei. Factura si garantie.
Daca nu stii nimic de ce simti nevoia sa te bagi mereu in seama?

| Frank51 a răspuns:

Eu am dat 1750 de lei în 2018, acum cred că este mai mult.