| consti a întrebat:

Am un opel vectra b 18 benzina am dus masina la mecanic dupa verificari a zis ca nu are compresi la pistonul 2m a zis ca m-ar costa cam 1000 roni ca suntem si consateni. La desfacerea motorului m-a sunat sa-mi spuna ca s-au dus supapele de evacuare si ca trebuie dusa chiuloasa la rectificat. Cand a fost gata m-a costat 2.766 roni[pompa de apa, distributia, supapele suruburi] pe drum spre casa la accelerati constat ca masina afuma un fum alb si dens. Il sun si spun despre problema a zis sa duc masina inapoi sa o segmenteze mai platesc manopera si piiesele de segmentare?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Consateanul tau e vreun cizmar care s-a apucat de mecanica de foame.
Semeringuri la supape putea sa puna singur, nu sa trimita chiulasa la rectificat pentru atat. Pretul bagat in chiulasa e imens, probabil intra supape, semeringuri, planare, etc. La un benzinar de o asemenea varsta nu trebuie facute toate, se slefuiesc supapele vechi, se monteaza ghiduri noi, se face test de planeitate, si se evita planarea, de obicei. Doar dieselul este pretentios la nivelul chiulasei, pentru ca presiunea exercitata asupra ei este tripla, fata de un motor pe benzina.
Schimba mecanicul, ca asta nu stie ce e cu el.
E imposibil sa ai fum alb dupa o reparatie, motorul trebuia sa mearga mai bine, nu mai rau.

| Digikey a răspuns:

Du-te direct la alt service, nu are legatura cu segmentarea iti intra apa in cilindri.