| Mihaitzaplesanule a întrebat:

Salutare, ce documente ai nevoie pentru a înmatricula o barca? Nu știu mai multe detalii doar ca a fost adusă din străinătate și a fost si acolo înmatriculata. Știu ca nu se înmatriculează dacă nu depășește 7m etc, pe mine ma interesează ce acte ar fi necesare înmatriculării in cazul in care se încadrează in acea etapa sa zic așa. Mersi

3 răspunsuri:
| Alverto a răspuns:

"1. Cererea proprietarului prin care se solicita dreptul de arobrare a pavilionului roman si inmatricularea navei

in cazul in care proprietarul este persoana juritica se va prezenta impoternicire pentru persoana care va face demersurile de inmatriculare si se va nominaliza persoana desemnata sa raspunda de ambarcatiune (nr telefon si copiue CI)
in cazul in care proprietarul este persoana fizica cererea va fi facuta de proprietar sau prin imputernicit cu procura speciala si autentica.
2. Titlul de proprietate (referitor ambarcatiune, motor) in copie legalizata

3. Protocol predare primire

4. dupa caz:

act de identitate sau alt document oficial din care sa rezulte cetatenie pentru persoanele fizice (copie)
certificat de inmatriculare a persoanei juritice (copie legaizata)
act normativ de infiintare a persoanei juritice – copie)
5. Confirmare scrisa emisa de directia de specialitate ANRsau de o societate de clasificare recunoscuta MTCT prin care se atesta ca nava este conforma cu normele de constructii obligatorii, legislatia in vigoare si cu prevederile conventilor internationale la care Romania este Parte

6. Certificat de radiere emis de autoritatea competenta a statului unde nava a fost inmatriculata anterior pentru navele dobandite sau

7. document emis de autoritatea statului in care navele au fost construite si se constata ca nava este nou construita si neinmatriculata, pentru navele nou construite se tine cont de:

Documentele de la punctele 6 si 7 trebuie prezentate in original si dupa caz si in traduceri legalizate
Pentru ambarcatiuni de agrement care nu intra sub incidenta hg nr 2195/2004, construite in Romania se va depune certificatul de neinmatriculare eliberat de capitania care a luat in evidenta constructia.
8. declaratie pe proprie raspundere a proprietarului de preluare a garantiilor reale mobiliare si sau sarcinilor (autentificata notarial si acordul scris al creditorilor respectivi (original) in cazul in care nava este grevata de garantii reale si mobiliare si sau sarcini.

9. 2 fotografii ale navei 13 xm x 18 cm (din tribord si din pupa)"

| Mihaitzaplesanule explică (pentru Alverto):

Și toate acestea documente de unde le obti sau se fac la biroul de capitanie?