| DenimM a întrebat:

Salutare
De curand am luat permisul si mi-am luat acele semne de incepator dar pe spate ce pot pune ca am folii negre si daca l-as pune la fel ca pe cel din fata nu s-ar vede nimic de folia neagra, iar daca merg asa doar cu cel pe fata afecteaza cu ceva, risc sa iau amenda?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Legislatia permite pentru luneta o opacitate de pana la 95% asa ca nu il obliga nimeni sa aiba folie prin care se se vada semnele.

" decât pe parbriz " poate "DOAR pe parbriz"

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai doua posibilitati:
-Pui semnul pe exterior.
-Faci o gaura in folie de marimea semnului si atunci il poti pune si pe interior.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca folia este atat de inchisa, inseamn ca depaseste cotele de vizibilitate admise de Politie si risti sa primesti amendasi sa fii nevoit sa o dai jos, pentru ca nu-i legal.
Semnele trebuiesc puse pe geam, atat in fata cat si in spate.

| anamariarot a răspuns:

Pune semn de ala autocolant pe exterior

| ĂlaRău a răspuns:

Trebuie sa ai si pe parbriz si pe luneta. Daca ai folie neagra pe luneta, cauta "lamaie" autocolanta. Aia se lipeste pe exterior. E un sticker.

| Edwards2017 a răspuns:

Intr-adevar așa cum ți-au răspuns și ceilalți utilizatori legislația românească prevede faptul că foliile negre necesita o transparenta in limitele admise și bineînțeles să fie și omologată. Pe lângă aceasta problema faptul că te gândești să pui semnele de începător decât pe parbriz reprezintă contravenție și bineînțeles de sancționează cu amendă contravențională. Poți aplica semnul și pe exterior pe suprafața lunetei sau poți opta pentru un stiker. Te sfătuiesc să consulți parametrii tehnici admiși pentru utilizarea respectivelor folii și să te interesezi totuși de omologarea lor daca vrei sa le păstrezi și să nu fi sanctionat. Toate cele bune!

| suntserios a răspuns (pentru Edwards2017):

Legislatia permite pentru luneta o opacitate de pana la 95% asa ca nu il obliga nimeni sa aiba folie prin care se se vada semnele.

" decât pe parbriz " poate "DOAR pe parbriz"