| Sofer a întrebat:

Salutare. Din punctul vostru de vedere pentru România ce mașina merita? SUV, berlina, hatch sau break? Eu as vota pentru un SUV.
Aștept păreri și câteva modele de mașini care merita.

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E irelevanta tara noastra pentru modelul masinii. E relevanta nevoie ta.

SUV daca mergi pe drumuri noroioase, inzapezite, te duci des la munte, tara, zone cu drumuri neaccesibile.

Berlina pentru comfort daca circuli normal fara nevoile unui SUV.

Hatch daca mergi foarte mult in oras si vrei sa fii mai fasnet si usor de parcat

Break daca nu ai nevoie unui SUV dar totusi vrei sa mai cari una alta in comfort.

| sierra1 a răspuns:

Decât sărac și bolnav, mai bine bogat și sănătos! Nu?

Așa că ce zici de-un Bugatti 2023 crossover

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Merita SUV-ul, daca obisnuiesti sa mergi pe terenuri mai accidentate. Iar marele avantaj al SUV-ului este siguranta.
In tara campioana la accidente grave, chiar conteaza asta.
Dar pentru siguranta vorbim de modele precum BMW X5/6, Volvo XC90. Nu Dacia Duster laughing
Eu momentan conduc un break, pentru ca a fost ieftin si performant. Pe viitor mi-a furat atentia inclusiv Volvo XC90, strict pentru siguranta. Placerea de a conduce o berlina premium ar fi mult mai mare decat cea de a conduce un SUV, dar cum spuneam: drumurile noastre sunt gazdele multor accidente grave. Siguranta e pe primul plan, cand vine vorba de masina de zi cu zi. D'aia nu mi-as mai lua nimic de la Dacia.

| Crackman a răspuns:

Am suv, este okay dar pentru oraș mașina mica

| DeMicUnCălător a răspuns:

Pt drumurile nostrea. X5-X6-X7

| IceRope a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Xskull9-X14, etc. Ce contează că ești mort de foame, cât timp plătești pe o revizie cât alții pentru o mașină. Omul vrea ceva practic pentru România, nu pentru Olanda. LOL

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru IceRope):

Tu ce mașină ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mașina cea mai bună e aia care consumă puțin.

| IceRope a răspuns:

Eu votez pentru un MPV. Am unul diesel de la Renault, cu 7 locuri. Elegant, cu forță, gardă la sol acceptabilă și un consum mixt excelent de 7%. Plus 5 stele din 5 la NCAP.
Mașină de familist care stă la casă și care are parte de drumuri variate. Dar, asta e pentru mine. Tu știi cel mai bine ce ți s-ar potrivi.

| Cutezătorul4k a răspuns:

Break pentru ca e practic, incap multe in el iar ca masini daca gasesti un audi b8, passat b6, golf 6/7, mazda, Toyota etc gasesti multe modele. Acum depinde ai de bugetul tau

| AsterX a răspuns:

Nu stiu cum arata astea, imi place mercedes

| IonMatei a răspuns:

Depinde pentru ce vrei să folosești acea mașină, toate sunt bune dar dacă nu ai nevoie să transporte lucruri mai voluminoase nu este necesar un break, iar o berlină poate fi puțin mai inutilă când vine vorba de plecări in vacante pentru că nu ai destul spațiu de bagaje, o mașină compacta este buna în oraș dar la capitolul spațiu nu sta prea bine, iar un SUV este bun incarca să îmbine toate aceste lucruri dar acum tu deduci ce ți se potrivește.