| Darius2019 a întrebat:

Din punctul vostru de vedere, care ar fi o masina pana in 4000-5000 euro care sa se poata intretina cu un salariu din Romania, evaluand toate costurile+ reparatiile. Vreau sa imi achizitionez o masina si tot aud pareri ba de la unii ba de la altii, deci de ce sa nu o aud si pe a voastra!

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Logan

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Opel Astra H.

| Nimeni10 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ce motorizare recomanzi la modelul respectiv, din câte am auzit sunt cam scumpe piesele

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Nimeni10):

1.9 CDTI sport 150cp daca nu circuli mult prin oras.
1.3 sau 1.7 CDTI daca mergi mai mult in oras.
Piesele sunt mult mai ieftine decat la alte masini cu tehnologie similara (Megane dci, Focus TDCI).

| gabicoo a răspuns:

Dacia Duster sau Logan.
Depinde de relieful regiunii in care locuiesti si in primul rand de calitatea drumurilor.

| AndreiMarin499 a răspuns:

Dacia logan fara îndoiala.

| Harlequin a răspuns:

Renault Megan/Clio

| MihaidinBucuresti a răspuns:

Salut.
La mijloc sunt mai multi factori. Spre exemplu:
- te duci cu masina la munca zilnic sau macar din cand in cand VS esti sofer de duminica
- vrei portbagaj mare sau mediu
- te simti confortabil conducand o masina mai mare sau doar una mica
- locuiesti la campie, deal sau chiar munte
samd

Te-as sfatui sa te uiti pe site-uri de profil cum este spre exemplu www.vezicatface.ro sau sa vorbesti cu oameni care se ocupa de chestii de genul asta (https://consilieremasini.wordpress.com). Discuta, fa-ti o socoteala luand in considerare chestiile de genul consumul, pretul pieselor, al reparatiilor si intreaba si oameni profi. Altfel risti sa intrebi 10 persoane si sa auzi 10 pareri diferite. Si nu te ajuta la nimic, pentru ca nevoile tale sunt doar ale tale la urma urmei.

| GabiState1 a răspuns:

Opel