| Twister09 a întrebat:

Salutare doresc, să-mi schimba la mașina lanțul de distribuție la un mercedes c clas din 2010.
Am găsit un kit de lant hepu?
ce știți de firma hepu merita să-l cumpăr sau nu?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cu o mică diferență la preț, ia febi sau swag

| relian a răspuns:

Vrei sa schimbi lantul ala de ce? Cind schimbi ceva, banui ca ai un motiv, nu schimbi o piesa buna, doar ca asa ti s-a sculat tie laughing dar daca ai bani si vrei sa iti faci de lucru, schimba, dar parca vad ca revii pe aici si te plingi ca dupa schimbare apar mai nu stiu cate probleme.
Atita timp cit acel lant nu-i rau, nu vad de ce sa schimbi asa piese aiurea.
Deci trebuie sa stii de ce schimbi ceva. Daca e ceva in neregula, trebuie sa faci un diagnostic prima data, dar sa fii sigur ce piesa ar fi defecta.

Un lant este rau atunci cand se rupe, altfel nu vad ce ar putea sa fie rau la un lant.
Daca se aude ceva prin zona aia, ar putea sa fie intinzatorul de lant defect, nu lantul.
Lantul cand sa rupot s-a dus dreacu alea pe acolo valvele se indoiae, se opreste motoru.

Deci ai gasit un lant si asa te gindii tu ca ar fi bun sa schimbi, interesant.
Eu am vazut masini si de 20 de ani cu lanturi originale. Ynde pui ca tigaile alea ce le aveti voi, ma refer c a si motoare, is mici, pai la trotinetele alea ce sa schimbi laughing Daca aveai stiu si eu ce motor de 3-5 litri, poate ziceai hai sa schimbi daca cumva umblat acolo pentru altceva si masina sa zic ar fi f veche, sa schimbi intinzatorul de lant, zic i hai sa schimbi si lantul ca tot umbli acolo.

IN rest, daca masina functioneaza bine, sa te apuci asa sa schimbi tu piese, cum zic fa-ti de lucru daca nu ai.

| blackann a răspuns:

Schimba masina.