| ionutz001 a întrebat:

Salutare electromotorul la masina imi învârte în gol doar ce i-am schimbat cărbuni și părea în regula

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca invarte in gol, e defect bendixul, rotile dintate sau coroana.

1 răspuns:
| Cristian0884df11 a răspuns:

Bendixul are doua pozitii si anume : pozitia de stationare in partea dinspre electromotor a axului de angrenare si pozitia de lucru in capatul axului a axului de angrenare, la tine cupleaza dar se retrage prea repede in pozitia de baza, inainte ca motorul sa porneasca, daca se intampla acest lucru numai din cand in cand inseamna ca ori bobina care cupleaza nu lucreaza cum trebuie ori bendixul nu este invartit cu turatia necesara, dar in oricare din cazuri trebuie facuta cat mai curand o verificare pentru ca asa cum cgadalean risti sa se strice si altceva.