| Anonim027 a întrebat:

Bună,am o problema la electromotorul de un golf 5 1.9 tdi la care nu ii dau de capăt,dimineața sau în general dacă masina sta mult timp nepornita electromotorul invarte in gol doar se aude ca invarte,face asa doar cand are chef,revin am schimbat la el periile și soleonidul dar tot am aceasta problema, ar putea sa fie releu pornire electromotor?

Ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Problema ta e de la bendix, nu de la electromotor.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Posibil sa fie coroana de pe volantă. Cea care este actionata de bendixul electromotorului. Dintii de pe ea se tocesc intotdeauna intr-o anumita zona din circumferinta ei.

| Anonim027 explică (pentru darrio2007):

Volanta este noua, dinții de la bendix arata foarte bine

| darrio2007 a răspuns (pentru Anonim027):

Eu mai pateam cu bucșele de la electromotor. Se uzau, mai ales cea de langa bendix, si dintii bendixului nu mai cuplau normal pe volanta.

| sierra1 a răspuns:

Cum spun colegii mai sus: e o rotiță mică și hoață care-ți face figuri - bendix

| Anonim027 explică:

Problema rezolvata, bendixul dar se schimba foarte greu! Va mulțumesc!