| GabrielAlin a întrebat:

Salutare, initial voiam sa imi iau Opel Astra H 1.7 sau Golf 5 1.9...
voiam pareri pro si contra intre cele doua masini, de asemenea am auzit ca ar fi mai convenabil pe benzina 1.6 golf 5... as vrea niste pareri pro si contra cu argumente, care dintre ele e mai convenabil, nu doar la consum, dar si la piese si motor si intretinere,
Multumesc mult

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu unul as alege Astra. E motor performant, cu injectie common-rail.
Si Golful are motor destul de bun, dar nu e injectie common-rail, ci o improvizatie, as putea spune, mai rea decat injectia clasica.
Apoi, caroseriile... Golf 5 e ca un Punto. Inghesuit, materiale cu aspect ieftin, tinuta de drum deloc legata.
Astra H e si ea inghesuita, dar mult mai bine antifonata, si foarte sportiva.
La consum, CDTI-ul sigur e economic, TDI-ul poate fi la fel, dar injectoarele de la pomp-duse sunt garantate un numar relativ mic de km, iar cand isi ies din termen, te surprind cu consumuri de Dacie (8-9% mers incet).
La intretinere, sunt cam tot pe acolo, avantajul e insa de partea Opelului, care are piese de origine (GM) foarte ieftine.
La Volkswagen cumperi piese SRL, la pret mai mare decat cel al pieselor originale de la Opel.

2 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Depinde cati km ai de gand sa faci.Eu as merge pe benzina in cazul ambelor marci.
Ai mai putine sanse sa gasesti o masina cu km dati inapoi si cu problemele aferente.
Ar mai fi si zgomotul de tractor al motoarelor diesel care deranjeaza.
Sa fugi de motoarele mici care ajung la puteri mari cu ajutorul unei moriști, gen 1200cm3 cu 120 cai.
Alege ceva 1, 6 peste 100 de cai si o sa fii multumit.
Taxe mici, consumabile ieftine, consum in functie de greutatea piciorului, etc.

| FocuS2 a răspuns:

Motoarele diesel de la Astra H sunt foarte stricăcioase(probabil cele mai proaste motoare de la opel), nu îți recomand. Succes