| Sofer a întrebat:

Salutare lume. După 7 ani de condus doar mașina, între timp a început sa îmi placa și motoarele și mi-a venit pasiunea asta și doresc sa fac scoala moto categoria A. Însă problema ca multă lume e împotriva. Părinții și cunoscuții îmi spun ca e prea periculos ca e moarte curata. Oamenii din România parca sunt încuiați la minte cand e vorba de motociclete și le e frica.
Însă eu îmi doresc A ul ca ulterior sa îmi cumpăr un moto de 125 cmc sa pot călători vara prin țară și sa ma bucur de călătorie și sa vizitez locuri interesante. Vreau sa ascult părerea voastră despre motociclete și sper sa primesc păreri pozitive și fără hate-uri ca (hua, îți iei motor. O sa te tenteze sa mergi cu viteza și ca vei muri la un moment dat) am fentat moartea de multe ori și știți cum se spune (urmeazăti pasiunea și fii fericit pe propriile decizii și când ai o dorința sa încerci ceva nou. Nu mai stai pe gânduri ca mai târziu o sa regreți ca nu ai făcut asta când ești tânăr).

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pretul la motoreta e mai mic, intretinerea mai ieftina, asigurarea mai ieftina. Pericolul e oriunde indiferent de masina sau motoreta. Mentii distanta de siguranta cu ala din fata sa anticipezi orice neplacere, in oras trebuie avut grija https://www.youtube.com/watch?v=SEhAGgh0rwE

suntserios
| suntserios a răspuns:

Auzi, dar daca vrei doar păreri favorabile ție de ce mai întrebi. După 7 ani de permis ar cam trebui sa fii capabil sa iei acesta decizie totusi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sper sa primesc păreri pozitive. Deci o părere pozitivă este cea care este în acord cu dorința ta. Speră. În final vei avea două tipuri de păreri. Unii spun că da, alții zic că nu. Asta te va ajuta să te decizi?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Si eu sunt de parere ca e mult prea periculos. Strada e gandita pentru masini, soferii sunt atenti la masini. Pe motor esti greu de observat, distanta de franare e mare, o groapa sau o neacordare de prioritate te poate da jos, in cazuri in care cu masina nu ai fi patit absolut nimic.
Cu toate astea, daca as simti ca vreau pe motor, m-as urca pe motor si mi-as asuma riscurile. Cu viteza nu m-am hazardat niciodata, nici cu bicicleta nu cadeam cand eram mic.
La 13 ani aveam deja motor, dar pe la 16 ani l-am uitat complet, cand am inceput sa am acces la masini. Nu m-as intoarce la vant in freza si miros de motor incins intre picioare.

| Sofer explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Aia ce nu sunt atenți în trafic și nu observa motociclete, bicicliști. Nu au ce cauta frate la volan. Recent am pățit. Asa de invizibil sa fiu mergând pe bicicleta și mi au tăiat 3 mașini calea prin fața mea.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Sofer):

Nu stiu ce ai patit tu, dar eu cand sunt in banda, nu ma asigur din metru in metru, sa vad daca se mai strecoara careva pe langa mine. Nu am invatat asa ceva la scoala de soferi. Mai ales cand trebuie sa ma asigur din alte parti, iar motociclistul depaseste coloana cu 100+ in localitate. Mi se rupe de viata lui, daca face asa.
Motociclistii seriosi nu se inghesuie printre masini. De biciclisti nu mai zic, 90% din ei nu stiu o boaba de legislatie, se cred pietoni si masina in acelasi timp, cu drepturile de rigoare. Mai nou avem si varianta retard lvl 99+, trotinetistii...

| Sofer explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Trotenitisti nu mai spune laughing acum câteva zile era sa iau unu pe capota. A ieșit de nicăieri și s-a aruncat în strada fără sa se uite...

| Sofer explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Din păcate trăim în România și trebuie sa fim atenți la orice...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Sofer):

Chiar după ce am scris aici, am ieșit cu mașina și m-am întâlnit cu doi motocicliști care forțau depășiri. Adică obligau contrasensul să intre pe acostament, ca să treacă la limită printre mașini.
După aia spun că nu suntem atenți la ei...
Mai și merg toți cu faza lungă, să nu cumva să treacă fără să deranjeze pe toată lumea.

| Sofer explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Https://youtu.be/S6l1IUVTDJE
Uite aici laughing ii da în gura! chiar ca no coment.
Dar după părerea mea dacă ar merge și ei încet cu motorul nu s-ar mai întâmpla accidente nasoale.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ia-o, dar fii foarte constient ca e a naibii de periculos in Romania. Nu ca o sa mergi tu tare, ci ca drumurile sunt cum sunt si o groapa luata pe 2 roti te poate trimite la tzintirim direct, si de imbecilii pe 4 roti din trafic nici nu discut. Am prieteni bikeri, nu e bai. Doar sa fii constient de riscuri si SA NU TE ZGIRCESTI ABSOLUT DELOC LA ECHIPAMENTUL DE PROTECTIE! Asfalt uscat iti doresc! Si o dedicatie muzicala, bikerii stiu de ce - https://www.youtube.com/watch?v=req-oDf2ZRc

| Catrice a răspuns:

"am fentat moartea de multe ori" asta ziceam și nea Gicu, ajuns sub tir și sta acum la 2m sub pământhee hee

| Sofer explică (pentru Catrice):

Mane laughing și părerea despre motociclete?

| Catrice a răspuns (pentru Sofer):

"Mișto sa te plimbi, sa și.ti senzația aia de viteza, cum trece vântul pe lângă tine..."—Gicu, 1984-2007

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Cine e Gicu thinking

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

E, unu, nu-l stii tuhee hee

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta ar fi unul dintre "Gici" :))
https://www.monitorulsv.ro/......aru-Dornei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doare fundul foarte tare. In rest...