| KronstadtRevival a întrebat:

Salutare! Mă adresez (în special) mecanicilor auto dedicați, vis a vis o problemă care mă scoate din minți.
Am un Grand Scenic 3 care scârțâie în zona de sub roțile față, dar numai după vreo 15 minute de mers prin oraș, în viraj. Nu scârțâie deloc dacă afară este o vreme rece. De asemenea, am observat că scârțâitul are loc în momentul virării spre dreapta cât și la revenirea roților în poziția înainte, precum și la denivelări mai măricele. Dacă rulez mai mult, scârțâie și doar atunci când brachez roțile pe loc, tot numai spre dreapta și când le readuc în poziția înainte. Oameni buni, mecanicul meu este plecat momentan din țară și nu știu altul la fel de bun, până se întoarce peste o săptămână. Iar scârțâitul ăsta de cauciuc presat și forțat mă scoate din minți. Care naiba poate fi cauza?
Știu că nu se poate da un diagnostic sigur aici, dar, măcar îmi mai alin "durerea" cu niște explicații până apare Mister Mecanic. Mulțumesc în avans.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu cred că există remedii casnice. Înăuntrul flanselor sunt niște rulmenți, ăia au rămas fără unsoare, pe interior... Sau nu mai sunt netezi.
Poti încerca să dai niște spray wd40 pe acolo, să vezi dacă are efect. Dacă are, pune vaselină sau ulei.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Flanșele amortizoarelor de pe față.

Răspuns utilizator avertizat
| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru KronstadtRevival):

Nu cred că există remedii casnice. Înăuntrul flanselor sunt niște rulmenți, ăia au rămas fără unsoare, pe interior... Sau nu mai sunt netezi.
Poti încerca să dai niște spray wd40 pe acolo, să vezi dacă are efect. Dacă are, pune vaselină sau ulei.

| UserRo10 a răspuns:

Flanse amortizoare noi si daca amortizoarele sunt pe duca schimba-le si pe alea