| SelenaTpu a întrebat:

Ce se întâmplă cu mașina dacă pui al tip de combustibil decât trebuie?
Motorina in loc de benzină.
Și benzina in loc de motorină.

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

O bagi in service si schimbi chitul motor.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu este chiar un capat de lume dar te poate costa mii de lei curatarea si repararea. Citeste aici: https://playtech.ro/......ute-204742

| Violleta2022 a răspuns:

Se gripeaza motorul si-l strici!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca pui motorina in loc de benzina, merge prost motorul, apoi se opreste. Daca are suficienta benzina cat sa se dilueze motorina in ea, merge prost si arde catalizatorul (se aduna motorina pe el, arde la temperatura mare si topeste catalizatorul).
Cand pui benzina in loc de motorina, se pot bloca injectoarele, poate ceda pompa de injectie (indiferent de model). Motorul va merge prost sau se va opri. Daca e incins motorul, se poate ajunge la incendiu.
Exista experimente pe Youtube, poti sa le vizionezi.
https://www.youtube.com/results?search_query=gasoline+in+diesel+engine
https://www.youtube.com/results?search_query=diesel+in+petrol+engine
Eu imi amintesc doua cazuri de alimentare cu benzina in motoare TDI. Unul era un VW Touran 1.9 TDI 105cp, a pus multa benzina, a plecat din benzinarie linistit, apoi s-a oprit brusc. Am golit toate conductele, filtrul si rezervorul, am alimentat cu motorina, iar masina parea ok, nu a facut probleme.
Al doilea caz este un Audi A4 2.0 TDI 140cp, a alimentat cu vreo 30 de litri de benzina peste ce motorina mai avea (10-20 litri), si a venit 100km cu ea. Masina a mers tot mai prost, dar nu s-a oprit. Soferul fiind un mos, nu a stiut ca nu e ok sa mearga asa. La fel s-a curatat instalatia, s-a umplut cu motorina si de atunci merge decent, dar nu ca inainte. A afectat ceva injectoare, presupun.
Restul cazurilor au fost mai ok, au realizat oamenii la timp si fie nu au mai pornit motorul, fie l-au oprit dupa un timp foarte scurt.
La masinile vechi pe benzina, cu carburator, motorul mergea (dar prost), pana la un amestec 1:1 de motorina. Imi aduc aminte un Opel Kadett 1.3 pe carburator, care a mers si cand s-a pus din greseala motorina in el, dar mergea foarte lent. Pornea totusi, si se deplasa.
Un italian cu un Peugeot 206 diesel a alimentat pe la noi cu benzina, a plecat din benzinarie si au iesit flacari de sub capota... De istet ce era, a tras pe dreapta in urmatoarea benzinarie =))

| VoidEternal a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

E foarte comic cand dupa un raspuns ca al tau cu exemple si explicatii, vine Jasmina si spune ca se gripeaza motorul. laughing))

Ce inseamna sa ai incredere in tine. laughing)

| SelenaTpu explică (pentru VoidEternal):

Păi @Jasminae una din troliacestui site?
Face și ea caterina

| VoidEternal a răspuns (pentru SelenaTpu):

Nu stiu ce sa zic. Pare genul care se ia prea tare in serios ca sa nu creada cu adevarat tot ce spune. Si ca sa-si imagineze ca poate gresi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru SelenaTpu):

Nu e caterinca, ea raspunde peste tot, chiar daca nu stie.
Are si raspunsuri bune, dar in general se chinuie sa castige ibricul ala pentru userul anului... Asta e telul ei in viata. Site-ul o premiaza daca scrie mult si prost.

| lpavel a răspuns:

Daca inca nu ai pornit motorul e bine pentru ca il tractezi la un service auto si va trebui sa-ti curete rezervorul, daca ai incercat sa-l pornesti si s-a oprit ia-ti adio de la acea masina, ai gripat motorul si va trebui schimbat laughing mai bine iti cumperi alta masina ca nu va fi cu mult mai scump decat schimbarea intregului motor!

| OldSoul a răspuns:

In cel mai bun caz, nu porneste.
In cel mai rau caz, o sa produci pagube destul de costisitoare.

| sofisis a răspuns:

O distrugi

| Brizbriz a răspuns:

Motorina intr-o masina de benzina, nu mai porneste, si trebuie curatat tot circuitul benzinei, inclusiv motor-ul si rezervorul

benzina intr-o masina de motorina, masina ia foc sau chiar explodeaza

combustibil de avion in oricare, EXPLODEAZA SIGURRRR, pentru ca motorul de avion nu e cu combustie interna ci cu turbina

toate motoarele cu, combustie interna au nevoie de un combustibil cu cifra octanica exacta pentru tipul de motor, chiar a existat (si cred ca mai exista) benzina cu plumb, adaosul cu nustiuce substanta care continea plumb stabiliza serios combustia interna (pana ajungea sa fie aprins de bujie, totul era absolut stabil si era si foarte ieftin, dar polua serios cu plumb, foarte serios

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Brizbriz):

Kerosenul merge in masinile pe benzina, fara (prea mari) probleme. Le creste puterea si se incing.
Foarte multe avioane sunt cu ardere interna, fara nici o legatura cu turbina sau motorul cu reactie.
Ia-te de mana cu Violleta.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

O transformi in hybrid

| Adi_Adi_1998_24al a răspuns:

Daca ti-ai dat seama inainte sa pornesti motorul e bine, suna la un mecanic prima oara, trebuie sa scoata toata benzina/motorina din rezervor, daca apuci sa o por esti o sa se duca combustibilul in motor si bye bye.