| shoby13 a întrebat:

Mi-am facut un atv! Mi-a iest mai mult decat ma asteptam! Insa am o mica problema! Nu am instalatie electrica si nici nu am nevoie! Am folosit un regulator de tensiune si o mufa de la un scuter ( YAMAHA AEROX ) pentru a scoate de undeva curent (12v)! Am facut treaba asta sa alimentez 2 benzi de leduri una alba in fata ( gen far ) si una rosie in spate ( gen stop )! Vreau sa fac ceva o smecherie ca acea banda de leduri rosie din spate sa fie cu 2 faze gen faza si stop pe frana! Eu am pus la sistemul de franare doua contacte ( gen intrerupatoare ) cand pui frana face contact si se aprinde becul insa banda de leduri are doar 2 fire! Cum pot face sa fac banda de leduri cu 2 faze? se poate? asta ca sa nu mai cumpar alta ca, costa ceva si nu prea mai am banuti ( 25-30 lei )! Daca se poate astept unr aspuns! Acord funda!

4 răspunsuri:
| Dei17MI a răspuns:

Iti trebuie un leduri cu 2 faze

| Radu921 a răspuns:

Sau pentru frana pui un stop aditional cu bec, asta ar fi cel mai ieftin. (si lasi pozitia pe led-uri, macar pana faci rost de bani pentru inca unul cu led-uri)

| aaaaa_8179 a răspuns:

Baga o poza cu el ca ma faci tare curios, cum a iesit?

| PilulaDeRas a răspuns:

Iti trebuie banda cu leduri cu doua faze, dar din cate stiu eu nu exista si cum ziceai tu nu prea ai banuti poate ai din intamplare un stop de ala de dacie sau un bec cu doua faze si pune-l pe ala, adica inlocuieste banda ca nu poti face stop cu acea banda!
Sper ca te-am ajutat si mult noroc cu atv-ul