| andreiandronic a întrebat:

Salutare motociclisti sau pasionati de motoare, am 19 ani..am permis categorie B. Vreau sa incep scoala moto iar apoi sa imi cumpar un motor..Problema e ca nu stiu ce model sa aleg.
Naked sau Sportiva?
As vrea sa ma plimb mult de tot.
Sa fac naveta la munca si inapoi.
Teoretic un stil de viata.
Dar imi place si sportivitatea.
Imi place o motocicleta accelerata tare si o evacuare sport.
Stiu ca poate imi veti recomanda sa ma urc pe ea si sa o testez dar motociclete nu gasesti la tot pasul iar daca gasesti putini te lasa sa ii ridici cricul.

1 răspuns:
| Laura a răspuns:

Ca începător nu recomand sportivă din mai multe considerente. Sunt agresive, oricât de bine ai crede că te descurci şi oricât de cumpătat ai fi, trebuie să ai formate nişte reflexe pentru a o ţine sub control. Spre exemplu, poţi să iei o groapă şi să îţi scape mână în gaz, o să reacţioneze altfel decât motocicletele din alte clase. Şi ca începător o să faci multe prostii, inevitabil. Măcar primele luni rămâi la altă categorie, să te obişnuieşti cât de cât cu traficul şi diverse situaţii. La enduro-touring te-ai gândit? Cred că ţi-ar satisface nevoile perfect.