| anonim_4396 a întrebat:

Categoria Auto&Moto. Moto de la ce vine? Motociclete? Dar de ce nu exista si o categorie pentru pasionati feroviari sau mijloace de transport(in comun, in general)? Consider ca este nevoie. La ce categorii sa pui asemenea intrebari si sa mai gasesti si raspunsuri?

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

Nu uita sa-mi ceri si mie o categorie "Cresterea si mârlitul caprelor". laughing

21 răspunsuri:
| aliceinchains a răspuns:

Aero, si asa sunt destule categorii, pentru ce inca una? Si cate intrebari puse de "pasionatii feroviari" ai vazut tu pe site si nu mai aveai loc de ele? Daca era atat de nevoie, cel mai probabil s-ar fi facut pana acum, daca intrebarile de genu' invadau alte categorii.

| anonim_4396 explică (pentru aliceinchains):

Dupa logica ta ar trebui facute urmatoarele rubrici, ca e plin TPU de intrebari pe topic:
1. Justin Bieber si panarama ailalta, ca i-am uitat numele.
2. Rubrica "Cum sa" (cum sa imi fac parul, cum sa ma imbrac, cum sa scap de cosuri, etc).
3. Intrebari ramase gravide din prima.
4. Vise si visuri blonde.
5. Ateisme.
6. Satanisme si injuraturi.
7. Poante rasuflate.
8. Certuri intre useri.
9. Agatamente si barfe.
10. Teme nerezolvate si raportate.
Si lista poate continua...

| anonim_4396 explică (pentru aliceinchains):

Pai nu exista! Tocmai asta e problema si vad ca n-a inteles mai nimeni ce vreau sa zic! Printr-o asemenea categorie poate vin si asemenea "pasionati" sau cunoscatori care vor sti ca exista pe acest site o sectiune unde se pot scalda si ei in voie! Multi ati ramas cu impresia ca de fiecare data cand cineva cere o noua categorie pe site, o face doar ca sa fie mai multa ordine. Insa eu am propus ceva mult mai important de atat. Atragerea unei categorii de useri pe acest site.
Bineinteles, eu am dat doar un exemplu, caci Auto&Moto mi s-a parut o categorie "suspecta", unde nu se servesc decat 2 tipuri de prajituri, uneori o combinatie(bicicleta sau tir).
Crede-ma, sa introduci o noua categorie pe site se face in 2 timpi si 3 miscari! Nu ma astept sa ma asculte un admin aici, insa chiar parerile voastre ma interesau, ale userilor...si observ ca nu intelegeti unde bat.
Am propus o asemenea categorie doar de dragul extinderii comunitatii si cu altfel de utilizatori. Doresc o comunitate mai vasta, capabila de a purta subiecte in diverse domenii, care domenii actuale sunt prea generale! Daca acum 2 ani de zile cand am descoperit eu TPU-ul si observam ca la Tehnologie nu vorbeste nimeni de calculatoare, software, ci doar de descoperiri noi in domeniu, de la masini la de spalat, noi tipuri de fier de calcat, masini SF-istice, etc. n-aveam de ce sa stau pe TPU. Problema e ca Tehnologie e o categorie intuitiva, insa Auto&Moto inseamna masini si motociclete pentru cei mai multi, de vreme ce doar despre asta se discuta!

Si la Stiinta&Filosofie e cam aceeasi treaba. N-o sa inteleg niciodata de ce atata economie? Pai cate intrebari sunt fix orientate pe stiinte exacte? Ai vazut vreodata intrebari mai complexe in ultima perioada despre chimie, fizica, biologie, etcetera? Poate doar teme de casa la asa ceva, care se gasesc si pe la alte categorii. Pe la categoria aceea e mai mult "filozofeala"(vorbareala). In esenta, tot site-ul e pentru "vorbareala", dar pe prea putine subiecte. Deja avem niste categorii prea generale, iar daca le-ai restrange putin, iti ies cam maximum 4-5 categorii principale, insa tocmai invers trebuie procedat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La categoria mentionata se pot pune si asemenea intrebari.Important este sa existe cineva care sa si raspunda in cunostiinta de cauza.

| AshWorld a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta stiu deja, insa pentru eventuali useri noi nu e sugestiva categoria. Neexistand o categorie mai exacta, nu exista intrebari, astfel nici useri cu bune cunostinte in domeniu nu ajung/raman pe site.

| anonim_4396 explică (pentru AshWorld):

Fara suparare, dar sa fim seriosi, nu se poate infinta cite o categorie pentru orice obiect sau tip de discutie.Si asa sint destule si se fac eforturi pentru a intelege fiecare ca trebuie respectate aceste categorii, ca au un scop si nu sint puse la nimereala.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sa fim seriosi, aici nu e vorba de a face ordine intre categorii, ci de a atrage oameni mai capabili decat tine sau altii ca sa comenteze pe site-ul asta asupra anumitor subiecte.
Dar oricum nu ma surprinde opinia ta. Tu mereu sustii adminii, site-ul si regulamentul asa cum sunt ele. Niciodata n-am inteles de ce daca exista mereu loc pentru imbunatatiri.

Adaugarea unei noi categorii pe TPU se face in nici un minut si o poate face un admin dintr-un panou de administrare.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pentru ca atunci cind intri in curtea cuiva, te supui regulilor proprietarului.TPU este un site privat, chiar daca este public si deci poate fi accesat de oricine. Oricine poate face o propunere dar decizia nu este luata de utilizatori.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Moto vine de la "motorizate". Adica orice are roti si motoras, de la avion supersonic la trotineta electrica.
iar Auto vine de la "automatizari". Deci poti sa pui si intrebari despre masina de spalat cu 10 programe, nu se supara nimeni...

| AshWorld a răspuns (pentru anonim_4396):

Bineinteles, atunci de ce naiba exista numai intrebari despre masini(automobile) si scoala de soferi?

Iti spun sigur ca Auto&Moto inseamna pentru majoritatea Automobile si Motociclete. Sa nu mai zic ca la nemti se zice simplu "das Auto".

| anonim_4396 explică (pentru AshWorld):

Din cauza cliseului comunistoid intiparit adanc in creierul rumanilor... mai tii minte magazinele alea comuniste: "Racheta : Magazin auto/moto/velo/sport"?!

| NOname a răspuns (pentru AshWorld):

Cum "de ce"? Câți șoferi sunt în România și câți conducători de trenuri (dispuși să stea pe TPU)? Fă și tu socoteala!

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Eu stiu pe TPU doua stewardese, si doua soferitze, deci e fifty/fifty...

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Daca nu exista categoria, cum vrei sa existe si mecanici de tren pe aici? laughing Dar "pasionat feroviar" nu inseamna neaparat mecanic. Faptul ca in Romania exista mai multi pasionati de masini e alta treaba, insa pe TPU exista o categorie dedicata! "Mai multi" aproape ca s-ar putea inlocui cu "numai".
NOname, daca nu exista categoria Auto&Moto, crezi ca mai existau asa multi useri care sa discute pe TPU despre asa ceva? Pun pariu pe 3 funde ca se duceau pe vreun forum de specialitate si nu se riscau degeaba pe la Conversatii sau Timp liber, eu stiu? De altfel, sunt foarte multi pasionati feroviari romani, dar isi au forumurile lor foarte mari, chiar acolo existand o multime de subcategorii si deocamdata stau bine acolo, asa cum si altii stau bine pe Softpedia sau eu stiu pe ce alt forum mai general, dar mai bine organizat? Insa, ce e rau in a extinde TPU-ul cu anumite categorii? Eu asta nu inteleg la niciunul dintre voi. In anumite momente pe toti va vad ca va plangeti de calitatea TPU-ului, dar cand cineva vine cu o sugestie, pai mereu ziceti: "Pai ce-are cum e acum?"

Dar, stii NOname, poate tie iti place ca TPU sa ramana in continuare site de copii, dar si de fete! rolling on the floor

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

În paranteză fie spus, miștoul și șantajul sentimental nu au avut niciodată efect asupra mea (poate doar unul inversat), așa că pe viitor te-aș ruga să te abții de la astfel de manifestări și să mă tratezi cu respect, așa cum fac și eu cu tine.
Dacă tipi și dai din picioare ca un copil răsfățat, nu se rezolvă nimic. Trebuie să convingi publicul cu argumente. Nu e vina nimănui că nu ai reușit. Doar a ta.

Iar acum să trecem la subiect.

Ai și tu dreptate în unele privințe, dar:

1. Cum deja ți s-a explicat, "Auto/Moto" înseamnă tot ce are un motor și/sau roți, deci aproape orice mijloc de transport, inclusiv locomotiva.

2. Dacă chiar au fi existat mulți pasionați de așa ceva, au fi pus întrebările lor la "Auto/Moto" sau la alte categorii; i-am fi observat cu siguranță (pe TPU se întreabă orice se dorește, doar știi și tu). Însă mă îndoiesc că numărul lor - în România, nu doar pe TPU - este unul extrem de mare, procentual vorbind, așa, cred, se și explică în mare parte absența lor pe TPU.

Plus, nu văd de ce ar veni feroviarii de pe forumurile lor de specialitate, pentru profesioniști, unde își pot satisface toate nevoile de informare în domeniu și comunicare la un nivel mai elevat, să copilărească pe TPU, unde media de vârstă se știe care este.
Crezi că i-ai atrage creând o categorie specială doar pentru ei? Crezi că un cuvânt în plus în lista categoriilor are o astfel de putere? Tu în locul lor ai veni?
Poate intră și ei pe TPU, dar pentru un alt gen de preocupări, mai rezolvabile și discutabile pe un site cum este acesta. Trebuie să fim realiști.

Iar să faci o categorie separată pentru 2-3 întrebări pe săptămână/lună mi se pare o risipă și o complicație în plus, de care site-ul nu cred că are nevoie (și așa mulți se încurcă în alegerea categoriilor, ele fiind prea multe, peste 30).

Consider că o categorie trebuie creată doar când i se simte lipsa, când este neapărată nevoie. Iar cazul prezentat de tine, personal, nu mi se pare unul convingător. E ca și cum am împarți "Sănătate" în "Boli venerice", "Boli de inimă" (poate atragem și niște chirurgi, nu? să-și discute problemele de serviciu pe TPU), "Boli de sezon", ș.a.m.d.

Dacă ar fi fost vorba despre un alt fel de categorie, atunci poate... Dar dacă e să vorbim strict despre cea propusă de tine în această întrebare, nu mi se pare o idee foarte bună, nu cred că se justifică îndeajuns.

Dar îți respect părerea, perseverența și dorința de a extinde site-ul (poate în viitorul apropiat vei putea să pui aceste idei în practică pe site-ul tău, ceea ce iți și doresc).

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru wdexwjmwd):

Eu da, dar se pare ca ea nu stie inca asta rolling on the floor
Apropo, de-abia astept sa vad cum reactioneaza alienul la palmuta blonda: "Dacă tipi și dai din picioare ca un copil răsfățat, nu se rezolvă nimic" rolling on the floor rolling on the floor
PS. Mie imi place filatelia si bautura. De ce nu e si rubrica de Timbre & Cock+tails?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

A crapat Protoss-ul incat si-a facut alt cont de dezamagirea crunta. Imi amintesc ca "faceam misto"(e lipsa de respect acum) ca va invia (dupa o absenta indelungata prin lunile martie-aprilie, care a schimbat-o radical) pe TPU de Paste, ca doar era Mesia TPU-ului. Da happy. Habar n-aveam ca asa era sa fie, insa nici nu-mi trecea prin cap CE va fi inviat din ea! Uita-te si tu cum e acum, mult mai rece, ne vorbeste de sus, ca o straina, iar inainte era asa calda incat ma incalzea iarna cand intram pe TPU.
Parca a si uitat cand o latrau prin septembrie 2011 Kronstadt, Lora, justitiarul si pe cine au mai strans prin gasca lor, incat isi luase jucariile si plecase, apoi mi-am facut eu cont de caine ca sa-i latru pe ei si sa "cherlaiesc" dupa ea, asta pentru ca tineam la ea ca user al comunitatii. Iti dai seama ca aveam si alte lucruri de facut in afara sa ma fi pocit pe site atunci pentru ca a plecat NOname. Cred ca asta face mai mult decat tot respectul de care-mi vorbeste acum, si sincer spun, ma si doare sa-mi zica asa ceva.
Nu stiu cine e acest user sau aceasta userita de acum, nu ma (mai) intereseaza de relatiile altor useri cu ea, cert e ca pentru mine nu mai e NOname pe care o stiam.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu fi copil și învață să accepți cu demnitate și părerile contra, fără să faci atacuri la persoană și să te victimizezi. De aia ai și pus întrebarea, bănuiesc, ca să afli cine cum gândește, nu să cerșești o acceptare oarbă.

Când în opinia mea ai dreptate, ți-o dau, când mi se pare că greșești și îmi mai și ceri părerea, îți spun unde mi se pare că nu ai dreptate. Chiar nu văd unde e problema.
Maturizează-te!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Stii, eu am invatat din filme ca ce invie din mormant dupa 2 luni se cheama "zombie" rolling on the floor De aia sunt eu mare fan al filmelor lui Rob Zombie.
Stiu, ar putea veni Ema sa imi explice ca nu tot ce invie a treia zi e zombie, dar tinand cont ca nici Mesia nu a stat prea mult dupa Inviere printre noi, sa ne lamureasca ce a mai ramas intact din vechiul Jesus, eu tot zombie il consider a fi. Un zombie bun, seful tuturor zombie-urilor, dar zombie, ce mai! rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, mersi tuturor de raspunsuri! Pana la urma mesajul lui Hombre contine un mare adevar mai putin vizibil! Pasionatii feroviari sa discute la Hobbies&Pets daca-s interesati! rolling on the floor