| cascadoryes a întrebat:

Pentru a pune angel eyes pe masina trebuie omologare?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Bineinteles.
Montarea la autovehicul a luminilor de altă culoare sau intensitate, a altor lumini, dispozitive ori accesorii de avertizare decât cele omologate este interzisă prin lege.

Art. 13 din HG 1391/2006 prevede asta iar art. 101/1/10 din OUG 195/2002 sancționează. (Amenda este de la 6 la 8 puncte amendă iar un astfel de punct este 125 de lei. 8x125=1000).

La toate astea se adaugă și reținerea certificatului de înmatriculare așa cum specifică art. 112/1/d din OUG 195/2002.

1 răspuns:
| Cybe3r a răspuns:

Da