| Paul1103 a întrebat:

Salut, am si eu un E91 Facelift cu bi-xenon din fabrica, dar cu lumina de la angel eyes galbena. Ar fi legal sa imi schimb lumina de la angel eyes in alb? Daca e nevoie de omologare, cat ar costa aproximativ?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu este un raspuns oficial ce iti zic, dar cine va sesiza ca treci de la galben la alb la aceste "cerculete"? mai ales ca multe bmw-uri au acest alb
Stiu ca se faceau niste improvizatii pe far gen, unii decapsau si puneau cercuri china...nu recomand!
Cel mai sigur este sa iti iei faruri originale cu astfel de angel eyes, dar banuiesc ca au un cost maricel chiar si la parcurile de dezmembrari
Cu altceva nu mi-as bate capul, adica cu improvizatii.

| Paul1103 explică (pentru Simpatic):

Mersi de raspuns. Niste apropiati mi-au spus ca politia ma poate opri daca observa ca am angel eyes albe pe e90, "ca stiu ca ele sunt galbene din fabrica"

| Simpatic a răspuns (pentru Paul1103):

Tine de cunostinta politistului, insa nu stiu cum un oarecare politist poate face diferenta intre e90 facelift si nonfacelift de exemplu sau ce pachet de dotari a avut din fabrica acesta.
De aceea ti-am si spus fie pui daca gasesti faruri originale (nu stiu daca se gasesc asa) cu acest tip de angel eyes, fie le lasi asa...
Mie un samsar in trecut mi-a spus sa numai bag bani in masini pe parte de modificari, caci nu voi scoate investitia, si a avut dreptate!

| Paul1103 explică (pentru Simpatic):

Nu schimb farurile cu totul, schimb doar becul din interior care acum este H8 bec normal cu filament, si il schimb in H8 LED. Nu ma deranjeaza daca imi scot investitia sau nu, ca planuiesc sa tin masina asta mult si bine!

| relian a răspuns (pentru Paul1103):

Ai faruri bixenon, dar ai becuri H8 normale adica? Normale ce inseamna, ai becuri normale halogen, sau ai becuri normale xenon?

Daca ai bec xenon, schimba-l cu unu alb, ala cel ai probabil este galben, ori nu stiu exact cine da lumina aia galbena acolo.
Afla cine da lumina aia galebna mai exact, sa nu fie acolo ceva plastic galben si de acolo sa apara lumina aia asa.
Ai spus ca ai lumini xenon, deci becurile is xenon, dar banui ca ai acolo la lumina aia ceva chestii care fac lumnina galbuie, un fel de ring de plastic care difuzeaza lumina si da acea culoare.

Nun stiu nu am desfacut un far de asta, daca tu ai acces acolo, desfa si vezi cum este becu, daca este transparent, atunci inseamna ca altceva da lumina aia galbuie, ce spui ca tu vrei sa fie alba.

Daca pui bec cu led, in locul becului xenon, doar sa aiba acelasi amperaj acolo, ar functiona, altfel, computerul masinii sesiseaza diferenta si nu aprinde acea lumina.

Daca pui bec cu led si lumina tot galbena se face ce ai facut? Nu stiu exact daca lumina este data de culoarea becului, eu ce am vazut xenon este transparent, chiar am si eu un bec de asta pe undeva, se vede si filamentu, deci este transparent, daca il pui in ceva colorat normal ca tu vezi afara culoarea in care ai pus acel bec.

Tu trebuie sa afli ce anume face culoarea aia galbena, daca becu sau altceva, dupa stii ce sa schimbi.
Ori daca becul ala eset sub forma de cerc, ala ce spui tu, atunci la fel, afla daca e becul colarat sau sta ala pe ceva plastic galbui si de acolo lumina aia galbuie.

Eu spun ce as face in locul tau, informare clara, sa nu ma apuc sa cumpar becuri aiurea.

| Paul1103 explică (pentru relian):

Da, scuze. M-am exprimat eu gresit. Le-am desfacut deja. Xenon am la becul de pozitie, faza scurta/lunga, becul care da lumina acelor inele este separat, si este H8 halogen, nu are niciun fel de plastic sau filtru care sa i schimbe culoarea. Prin bec normal ma refeream la bec clasic, cu filament, lumina galbena, din nou imi cer scuze pentru greseala in exprimare. De partea tehnica si ce trebuie cumparat sunt sigur, dar voiam sa stiu daca voi avea probleme legale si cat costa sa le omologhez.

| relian a răspuns (pentru Paul1103):

Eu nu vad cine sa spuna ceva doar de culoarea aia, vorba cuiva pe aici, odata ce modelul tau a fost fabrticat si cu albe si cu galbene, nu mai stie nimeni cum a fost la tine din fabrica.
Sa omologhezi ce anume? Tu nu faci modificari, schimbi un bec, aia e piesa ce se schimba.Ca este galbena sau alba, cum am spus, daca sunt masini asa din fabrica cu culoarea alba, nu vad cine sa iti spuna ceva.

Dar cum in Ro orice este posibil laughing va cauta aia si la dinti, asta trebuie sa intrebi tu acolo la inspectia tehnica sau ce verificari se mai fac acolo.

Eu asa in locul tau, nu m-ar interesa daca ar fi legala chestia asta, ori sa patesti ceva, as faceo si atit.
Tu faci cum crezi.