| SATANICC a întrebat:

Salutare! Revin cu aceeasi problema legata de golf 4 1.9 tdi axr. Nu mai trage, are momente când face asa la începutm îmi făcea foarte rar dar de la un timp îmi face zi de zi, îmi taie acelaritia dintr-o data. Dacă opresc motorul și repornesc își revine. Poate pare aiurea dar când este mai frig afara nu mai face asa

6 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

La sutele de mii de kilometri avuți, vreodată partea tehnică a avut parte de o revizie totală, cum făceau odată bătrânii cu Dacia 1300? Adică dat jos motorul, cutia de viteze, ambreiaj, planetare etc. Date jos, spălate, curățate, schimbarea pieselor uzate, s-a întâmplat vreodată?
Nu trage pentru că sunt îmbâcsite camerele de ardere, turbina, injectoarele când au fost schimbate ultima dată?
Deci la un model cu o vechime între 23 de ani și minim 16 ani vechime ce vreți să mai tragă?
Ca unul nou, fără o revizie totală nu are cum!

| dinaprilie a răspuns:

Sa nu ai depuneri de calamina ( zgura de la motorina nearsa ) in motor. Incearca pentru inceput vreo 1-2 recipienti de curatare a motorului ( se pun in motorina ).

| Gabriel2424 a răspuns:

Salut 1.9 tdi alh, cumva ca si eu am avut problema, gen imi tragea odata tare si dupa parca isi pierdea forta, tie iti odata iti trage odata parca vrea sa traga dar nu poate?

| SATANICC explică (pentru Gabriel2424):

Da asa îmi face. Este AXR nu alh

| Gabriel2424 a răspuns (pentru SATANICC):

Sa imi spui daca reusesti ceva, sa imi spui ce ai facut daca merge ceva

| SATANICC explică (pentru Gabriel2424):

Ma gândesc sa nu fie EGR. O să-l dau jos și sa I pun o tăblita. Sa vad ce relație are cu egr off