| anonim_4396 a întrebat:

Salut
Am un golf 4 1.6 benzina SR aspirat

Problema este ca iarna a avut probleme! cu pornirea DIMINEATA!

Subturata la relantii dupa ce se încălzește motorul indiferent daca e cald sau frig afara

Cand este frig la plecarea de pe loc pentru 5 secunde nu se intampla nimic nu trage dupa isi revine si merge perfect

Si cand este foarte cald masina porneste mult mai turata dupa isi revine

Am schimbat bujiile, bobina, fisele, pompa de benzina, senzorul de temperatura si clapeta de acceleratie. A cedat la un moment dat si electromotorul si l-am schimbat

Un mecanic a zis ca ar fi o problema cu compresia in legatura cu 2 pistoane
DAR AS VREA SA STIU DACA PROBLEMA ASTA ESTE IMFLUENTATA DE TEMPERATURA DE AFARA!

Nu înțeleg de ce cand e cald merge ok deșii porneste cam turata si cand este frig pierde din putere la plecarea de pe loc
.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Erori in bord ai? Probabil stii ca e un motor comandat electronic, iar o eroare de sonda sau debitmetru ii intoarce pe dos tot mersul.
Compresia e si ea un punct important, fara ea nu are cum sa mearga bine.

| Star19 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Absolut nici o eroare. in ultimii 2 ani de zile nu a avut nici o eroare in bord. Dar de iarna asta au inceput problemele.