| Maryus195 a întrebat:

Salutare stie cineva care este viteza maxima la aprilia rs 50, 125, 250 si cat consima fiecare la 100 de km

11 răspunsuri:
| dru1darius a răspuns:

La un aprilia rs 49, viteza maxima 80km/h, consum 3%(afara) 5%(oras), rs 125 power valve (35 cai) 170-180km/h, consum 4.-5% (afara), 8% (oras), rs 250 (2 pistoane) 7% (afara), 11% (oras), datele astea is pentru cele care ies din poarta fabrici fara modificari, 2 timpi consuma destul de mult, dar au si putere, dar din fericire acum sunt modele in 4 timpi care au acelasi performante cu consumul la jumate

| Teo026 a răspuns (pentru dru1darius):

Eu am un aprilia rs 50 fara nici o modificare, e stock si am mers cu el maxim 110-115 km/h

| dru1darius a răspuns (pentru Teo026):

Poate ai alte pinioane, de la 100km/h in sus iti traba deja modificari

| Teo026 a răspuns (pentru dru1darius):

Da... adevarul e ca am schimbat kitul de lant, dar oricum inainte sa schimb mergea cu 100

| dru1darius a răspuns (pentru Teo026):

Poate ai avut ceva modificari care leo facut fostul propietar

| Teo026 a răspuns (pentru dru1darius):

Nu stiu ce modificari a facut fostul proprietar, dar oricum la 110 km/h e in viteza a 6-a si e turat pe la 9000-10000 de turatii. Dar oricum sunt foarte multumit de el, odata am facut 70 de km in continuu si mergeam cu 90-100 si nu am oprit deloc. Deci... e un scuter super :X

| iulain13 a răspuns (pentru dru1darius):

Ai dreptate. Auzi..de ce 8 % prin oras? Adica pentru ca mergi incetu'? Eu imi cumpar in cateva saptamani o aprilia rs 125 power valve cu 35 cai, si nu am inca 16 ani..si stau sa zicem."la tara", sunt o multime de drumuri necirculate de politie dar cam 1/2 din ele, nu sunt asfaltate, si mai au si gropi..si eu vreau sa merg incetu ca sa am grija de ea.e ca si cum as merge prin oras? Si o sa-mi consume 8% :o?

| dru1darius a răspuns (pentru iulain13):

In oras in manca mai mult pentru ca nu mergi constant, acuma accelerezi acuma franezi, si asta va face sa creasca consumu, la tine va fi la fel, vei merge o portiune cu 50 apoi vei incetini ca sa ocolesti o groapa si tot asa, deci consum la fel ca si pe oras

| ov1diu a răspuns:

Aprilia rs 50 daca e stock, iti spun eu 100% ca prinde 90maxim, si nu are cum sa consume 5%in oras, consuma maxim 3%, aprilia rs 125 stock prinde injur de 175, dar are un consum mai mare de 5chiar 6%, plus daca ai si power valve, poate ajunge chiar la 8-9%! Bafta

| Deaconu_Călin_1997 a răspuns:

Eu am o aprilia rs125, 6kw, cu power valve si Daca schimbi undeva la 10-11000 de turații consuma 7-8 %. dar un mers frumos maxim 5% in Afara orașului. Viteza maxima am mers cu 155-160 km/h

| Stanciu_Yonut_1992 a răspuns:

Am si eu o intrebare am o aprilia rs 50 i-am bagat set de 80 si nu fuge mai mult de 110 km si nu sare de 10000 de ture pe mine si nici cand o ambalez nu trece de 11000 de ture am vazut la alti ca la set de 80 de duce la 130 km
cu fac sai sporesc performatele ei