| itinformation a întrebat:

Salutare. Stie cineva ceva despre taxa de timbru daca se anuleaza? Am laut un opel astra din 99, euro2 si am dat 1300 pe el, iar taxa ma costa 1400 euro ...Au de gand sa o anuleze? Sau o inscriu pe Bulgaria?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu o sa o anuleze, cel putin nu in timp util. Bag-o pe Bulgaria, varianta cea mai sigura... ITP-ul il faci in Romania la orice RAR, asigurarea ti-o face firma la care apelezi pentru inmatriculare, iar Rovinieta o cumperi ca pentru masinile inscrise pe RO.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu am auzit sa existe initiative legislative in acest sens si nici nu cred ca o sa fie repede.
De altfel in Parlament exista propuneri de modificare si completare a OUG 195/2002 (Codul rutier) si, din cate stiu, una este pentru a fi obligatorie inmatricularea in Romania a masinilor cu proprietari domiciliati si cu care se circula aici.

| 0rlando a răspuns:

Mai bine o înscrii la bulgari, că taxa asta de poluare, nu mai pică. Să zicem merci că nu e anuală, cum e prin alte părți.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se anulează nimic, si ai sa ai bătăi de cap daca o înscrii pe bg

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Uniunea europeana spune ca taxa de timbru este ilegala, neconstitutionala si cum mai vrei tu (avand in vedere ca taxa de poluare ca si rovinieta dealtfel sunt incluse in pretul de la pompa) dar ai nostri nu dau inapoi pen'ca ar pierde Dacia Romania (compania Renault le-a pus neoficial conditia sa mentina timbrul de mediu ca sa nu plece cu tot cu Dacia in Maroc)

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Nimic nou sub soare!

| Dannyofficial a răspuns:

1400 euro da ce este ferrari?

| itinformation explică (pentru Dannyofficial):

Pai tocmai asta este ideea danny, ca daca era ferrari nu-mi parea rau sa dau atat. Dar ma costa taxa cat am dat pe masina. Asta-i Romania!

| Dannyofficial a răspuns (pentru itinformation):

Asa ie nai ce sa le faci la hoti.