| bogdan1118 a întrebat:

Salutare,știe cineva vreau să sa schimb motorul dar nu știu dacă trebuie sa schimb și partea electrica. Stie cineva daca mai trebuie sa schimb instalație, calculator sau alte componente electronice ale mașinii sau pun motorul și îl instalez la partea electrica ce o am originala pe mașina?
Bmw E36 318i este mașina și motorul care îl am prea ea și aș vrea să pun motorul 318is cel de 150cp.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Lasa sa faca schimbarile unul priceput!
Altfel poate ca vei monta doar o torta.

| sierra1 a răspuns:

Dacă motoarele NU sunt identice, foarte probabil ai de făcut niște ajustări nu doar iei și pui

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Iti trebuie calculatorul de la motorul pe care il pui, pentru ca este diferit cel putin softul din el, daca nu si modelul lui.
Apoi va trebui imperecheat calculatorul cu restul masinii, cu o diagnoza desteapta. Altfel s-ar putea sa nu comunice cu imobilizatorul, ceasurile si celelalte sisteme ale masinii.
Depinde cum este facuta partea de soft la modelul ala, ca nu le stiu. La unele masini poti schimba calculatorul motorului fara sa mai faci programare, la altele e foarte complicat.
Cel mai bine este sa duci masina la un garaj ce face BMW-uri de multi ani, in felul asta iesi mai ieftin, mai rapid si mai calitativ decat daca incerci sa faci economie, si te apuci singur in fata blocului.