| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, de mult timp vreau sa început un Project car dar nu stiu cu ce mașina și având in vedere ca am permisul suspendat, ma pot ocupa de o mașina de genu mai mult timp, ce mașini îmi recomandați pana in maxim 8000€? Vreau ceva vechi, eu m-am gândit la un Cadillac Eldorado din 1974, ce este deținut de un amic dar nu are bani sa o întrețină cum trebuie, a radiat-o sa nu mai plătească impozit, nu a mai mers cu ea și mi-a spus ca o da cu 5700€, motorul merge, iteriorul e bun, pielea e intacta, poate mai are nevoie de un tratament cu vitamine, însă e problema mare cu vopseaua de la caroserie. E praf efectiv, decolorata, cojita, sare de pe ea dacă dai mai tare cu degetul, partea electrică e in stare buna, cam care ar fi costurile pentru a o face o mașina arătoasă? M-am gândit la jante noi, model american, dar nu enorme, culoarea m-am gândit sa o fac neagră, însă aștept orice părere. Ce ar trebui sa fac la ea dacă as lua-o? Sunt deschis la orice păreri și sfaturi pentru alta mașina, dar și pentru orice îmbunătățire la asta. Voi reveni cu poze când voi avea mașina efectiv in proprietatea mea, oricare ar fi masina

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O masina atat de veche care este si radiata si facuta praf, nu merita 5700 de euro.
Ca mai trebuie sa bagi tu in ea inca vreo 5000 de euro, sa o pui pe picioare.

| OldSoul a răspuns:

Sincer, nu stiu daca e o alegere inspirata Cadillacul.
In primul rand, e o masina americana, deci, clar, piesele se gasesc greu, motorul e mare, prin urmare si impozitul e mare.
O varianta ar fi sa te interesezi si sa-l inregistrezi ca retromobil, dar pentru asta, masina trebuie sa fie intr-o stare cat mai aproape de original, iar asta costa mult.

Acum, desigur, asta e doar parerea mea.
O recomadare, nu prea pot sa-ti fac, bugetul tau nu e unul in care sa se incadreze masinile clasice.
Daca doresti, incearca sa te gandesti la un BMW/Mercedes, de prin 1980, sunt unele modele frumose, care merita salvate.