| SebastianD a întrebat:

Salutare, sunt nou in lumea masinilor. Detin un BMW F10 Facelift din 2015, si nu sunt sigur de ce tip de faruri am Bi-Xenon sau Xenon, nu cunosc diferentele dintre cele doua, as vrea scurt si la obiect sa aflu ce varianta detin. Precizez ca nu s-au facut modificari si ca masina este asa cum a venit ea din fabrica. Nu am idee unde sa caut sa aflu raspunsul la aceasta intrebare.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

La xenon ai 2 becuri, cate unul pentru faza lunga si faza scurta, pe cand la Bi xenon ai doara un singur bec ce iti da si faza lunga si scurta, deci Bi este 2 in 1 aia e tot.

Sa stii exact ce faruri ai tu la acea masina, deschizi capota, o sa se vada farurile, asta daca nu is acoperite cu un plastic acolo in fata pe toata lungimea bumperului.Dar chiar de are acel plastic si nu se vad farurile, poti da la o parte si atunci se vor vedea farurile.

Pe ele ai la vedere o eticheta, pe acea eticheta scrie numarul piesei, sau in engleza PN ori P/N adica part number.
Faci o poza la acea eticheta ce este pe far, apoi cauti pe net dupa acel numar si afli ce ai.

Ori suni la reprezentanta, aia or sa te intrebe de VIN -ul masinii, apoi iti spun, sau asa ar trebuie sa iti spuna, sa stie deja aia acolo cea fost pus pe masina respectiva.

Daca masina are lumini asa cum a venit din fabrica, este cel mai bine sa verifici eticheta ce am spus, uneori reprezentantele au info gresite, pentru ca pe exact aceiasi masina s-a pus diferite tipuri de lumini.

La fel daca cumva vrei sa schimbi un far, te uiti la cel de pe masina la eticheta aia, la numarul ce am spus si dupa ala cumperi, asa stii sigur ca o sa cumperi ce trebuie.
Uneori acel numar se schimba, chiar daca farul sa spunem este exact la fel, numarul ala se schimba la ceva ani.

Exemplu daca o masina are faruri exact ca alea tale, dar e din 2019, garantat are alt numar.
Ori acelasi far pus pe un alt model chiar de acelasi an, sau ani apropiati, au alt part number.

Cind cauti pe net, de exemplu sa cumperi, uneori, sau websiteuri mai serioase iti si spune noile faruri au alt numnar si da acolo toate numerele ce lea avut axcel far dea lungul a mai multor anii.

Daca tu doar vrei sa stii ce bec ai, scrii numarul ala sau ceva de genul " headlights P/N... what cand is it, sau what bulb is on it " ceva genul asta si gasesti sigur informatii.