| catalin542000 a întrebat:

Salut. Am un Audi A8 din 2010 modelul D4/4H (adica este modelul mai nou de audi, nu este D3).

Ma gandesc, daca i-as pune un elemente de facelift pe ea (ca am inteles ca se potrivesc) cum ar fi praguri, bara fata/spate, faruri si triple spate (cam atat stiu ca are un facelift in plus pe langa un nonfacelift) si m-as duce cu masina la RAR din nou, atunci domnii de la rar ar putea sa imi schimbe data masinii din carte si din certificat?

Adica din 2010 sa o treaca minim 2015?

Sau stiti voi cumva cum functioneaza acest fenomen de transformare al masinilor?

Am mai auzit tot asa ca nu stiu ce modificari facuse unul pe la masina cu niste elemente de facelift (se potriveau manusa elementele) si cica i-ar fi trecut masina pe carte si certificat ca fiind ceva mai noua de ani, acum nu stiu ce sa zic..., functioneaza treaba asta?

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Masina ta are un label,are o eticheta, vezi cand deschizi usa la sofer, acolo o sa o vezi, scrie ce an de fabricatie este.
Ala este anul de fabricatie al masini, este trecut in act, ori poate sa fie si cu 1 an mai nou fata de ce scrie pe acea eticheta,fctie de cand a fost masina vinduta,adica scoasa pentru vinzare de reprezentanta.

La nici o masina nu exista sai schimbi tu in acte cand a fost fabricata. Poti sa schimbi toate piesele,si motor si tot,ea va ramane tot anul ala ce il ai pe act.

Nu stiu cine tio fi zis basmele astea,deci nu se poate asa ceva, nu poate sa gfaca nimeni asta, nicaeri in lumea asta.

Aia de la rara eventual ce ar putea sa iti faca? Sa nu te treaca laughing sa iti zica ca ai adus modificari la acea masina si nu este legal laughing cam aia o sa iti faca cei de la rar in RO.

Deci tu ai un fier vechi, il dai cu vopsea si il vinzi ca ceva nou, e bun, daca era pe asa toate masinile ar fi fost noi laughing

| catalin542000 explică (pentru relian):

Da cine ti-a zis ca o vand? O tin pentru ca imi place masina foarte mult iar cu "fier vechi", zic sa te mai gandesti!

Oricum ma interesa schimbarea asta de look strict pentru mine pentru ca imi place si ma pasioneaza si eventual pe deasupra eram curios daca se poate si asa ceva (cu reinoirea anului), dar asta era din pura curiozitate altfel, eu nu traiesc cu anul de fabricatie, ma bucur de motor si de ce poate masina!

In rest, degeaba va straduiti cu expresii ieftine gen "fier vechi" pentru ca ai sta in limba (zic eu) dupa fierul ala vechi, insa stai linistit, ca astazi facusem un drum de 100km si tocmai am vazut doua exemplare frumoase de x6 2019 (cum numai bombardierilor le place) cu dpf (de china activ). Auleuuu..., am crezut ca trece pe langa mine centrala de la cernavoda. Asa ca am ajuns la concluzia ca este irelevant anul masinii intr-o oarecare masura, lasand legile la o parte pe care le dau tampitii de europeni.

| relian a răspuns (pentru catalin542000):

Omule ai ceva probleme? Am spus ca de ar fi asa cum ar vrea unia,orice fier vechi, ar schimba cate ceva la ele si ar vinde ca masina noua sau an mai recent.
Ca am vorbit cu tine, da pentru ca raspund la intrebarea ta, asa nu stiu ce masina ai tu, in ce stare se afla, ca an oricum este peste 10 ani.

Mie nu imi plac X6 is micute, 4 locuri, mai bine X5 e mai spatios, ori X3.Am vazut si X7 ala da tanc laughing pentru cei cu familie numeroasa si cu bani mai multi.
Daca tu spui ca X6 e mare, sa-l vezi pe X7, dar cum zic si X5 e mai mare ca X6.

Deci ce vrei tu,nu exista,sa schimbi in acte anul masinii.Dar daca nu vinzi nu vad pentru ce voiai sa faci asta? Spui ca faci modificarile alea ca iti plac tie si ce mai zici,asa si ce lehgatura are anul masini cu prefectura?

De aia am zis ca vinzi,pentru ca nu vad motivul pentru a avea in acte an mai nou.
Ce vrei tu sa faci is bani irositi, foloseste masina asa cum este ea facuta si aia e tot.Tu nu mergi pe linga masina pe afara sa spui vai ce scula am laughing dar poate te simti mindru ca se uita altii laughing mai degraba cred asta decat altceva.
Mai bine pui ceva de care sa te folosesti la masina aia, GPS daca nu are, sau sensori de parcare si chestii de genul asta, lucruri de care chiar ai nevoie.
Eu zic din pctul meu de vedere, dar fiecare face cei place.

| EliLeli a răspuns:

Nu.

| C0STEL22 a răspuns:

Tot vechitura ramane.Mai bine schimba-i ce are nevoie bucse, amortizoare, suporti de motor etc.

| catalin542000 explică (pentru C0STEL22):

Da ma da, nea Tiriac! Daca te intreaba cineva asa sa-i raspunzi..., masina este TIPLA, asta daca intelegi ce inseamna cuvantul TIPLA! Si cand zic TIPLA, chiar stiu ce zic, nu sunt vreun sarantoc ca voi ceilalti care isi schimba masinile numai cand vine vorba de intretinere mentionand ca este masina pentru pretentiosi si ca nu necesita nici o investitie minim 5 ani!

Pe mine ma interesa cu totul altceva!