| bagialex a întrebat:

Sunt pe cale sa cumpăr o mașină Skoda Octavia 1, 9tdi din 2005. Mașina arata bine. tocmai ce azi am fost sa o văd. Problema ar fi ca nu este înscrisa. și nu am idee cât este taxa pt ca nu are RAR făcut. Aveți idee cât ar fi aproximativ?

5 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Poti calcula exact aici https://static.anaf.ro/......_2016.html cat este taxa, completezi datele si iti da pretul! Cred ca sare de 1000 euro!

| ovidiu68 a răspuns:

Daca este euro 4 - 413 euro si 1240 de euro daca este euro 3.

| bagialex explică:

Este euro 3. Așa de mare sa fie? Adică da e posibil, a am făcut și eu o simulare pe calculatorul ANAF. Am făcut cu 135g co2 cred ca aproximativ atât scoate. Nu cred ca mai merita mașina dacă e așa de mare taxa. oricum nu o cumpăr pana nu fac RAR.

| ovidiu68 a răspuns (pentru bagialex):

In general euro 3 si pe motorina este maricica taxa.

| bagialex explică:

Da, ai dreptate. Nu mai înțeleg nimic cu taxa asta frate. aceeași masima de exemplu mai veche puțin 2001-2002 e în jur de 400e. Asta de ce poate sa fie atât? e făcută de niște oameni fără cap taxa asta sincer.