| Stefu1alex a întrebat:

Salutare toată lumea. Am o drujba micul pădurar de 5600.
De la o vreme cam scârțâie, la propriu. Când drujba e fără capac și invart eu de lanț e tot bine, dar când ii pun capacul și strâng un pic mai tare de șuruburi și încerc iară sa învârt de lanț, scârțâie ceva care ma deranjează. Când aceasta este pornita și ma opresc din o mai accelera, în ultimile 2 secunde de oprire a lanțului acesta scârțâie. Ce pot sa ii fac? (P. S. Am curățat-o bine, i-am pus ulei de ungere când trebuia și nu vad unde e problema)

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vezi daca sunt urme de frecare pe capac. E posibil sa fi pierdut vreo saiba care distanta putin capacul de lant.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca scartaie doar cu capacul pus, atunci probabil se atinge lantul (sau alta piesa misctoare) de capac, cand e pornita.
Verific-o, daca nu se atinge careva piesa de capac, in interior.