| Adrian_Ciuca_1992 a întrebat:

Salutare TPU, am pe masina cauciucuri 185/55/14 (asa am cumparat-o) si in carte scrie,, alte anvelope: 195/45/15 pot sa pun altceva/

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pui ce scrie in carte, asta daca vrei sa fii legal

| relian a răspuns:

Simensiunle astea nu-s doara ale cauciucului doara primele doua cifre is alea cauciucului ultimul este ce rim ai tu sau geanta cum zic romanii, deci ala 14 sau 15 este geanta de cat este.Acum tu ai inaltimea cauciucului de 55 si rimu de 14 iar cartea zice 45 cu 15 deci esti acolo tot aia e, roata va avea acelasi diametru.Cei diferit este latimea cauciuclui, deci ai cauciuc acum mai ingust decat scrie in carte.Normal este sa pui ce spune fabrica deci ce scrie in carte sau ceva mai mic, daca pui ceva mai mare este posibil sa atinga ceva pe undeva, ca aia n-au pus rotile alea asa aiurea. Apoi in RO daca pui altceva decat ce zice cartea te iau banditii aia, hotii aia la rost, amenda n-ai cum trebuie nai stiu si eu ce laughing tara lu paura voda.Asta e RO asta e mentalitatea alora ce conduc tara aia de doi lei.De parca daca pui stiu si eu alta masura de cauciuc il deranjeaza pe el cu ceva, sau ce alt size de tire dubleaza nr de roti care ruleaza pe asfalt sau ce anume? Niste idioti frate in RO lelgi idooate facute de oameni idioti care conduc tara aia.Niste indioti in viata au ajuns sa conduca o tara intreaga laughing Pai pun ce roti mi se scoala mie care e treaba ta? Platesc e treaba mea rotile daca merg numi strica mie msina, numi atinge nimic is in siguranta, nu afecteaza pe nimeni cu nimic, afecteaza doara prostia idiotilor de acolo.Vedeti voi asta e dif intre un stat condus de hoti dar prosti si altii care conduc alte tari.Cei care conduc tara aia eu cred ca-s veniti din pestera, is pusi numai pe furat, fara sa faca sa gandeasca absolut nimic.Scuze ca scriu atat si nu la subiect dara cu ce iar deranja pe ei daca tu tiai pune ce roti doresti la masina ta? Aici poti vedea ce gandire de om al pesterii au aia acolo.Pai omu asta adica tu ai roti la masina ok? Dara tu vrei sa pui alte roti, asta ce inseamna? Pai pentru tine inseamna ca te face happy lucru asta corect? Dara pe linga asta daca omu pesterii tear lasa si el ar fi happy.De ce? Pt ca tu ai cumpara alte roti,deci alti bani, ala care fabrica cauciucuri genti ar fabrica mai multe, deci statu omu pesterii care conduce ar lua mai multe taxe de la fabrica, de la ala care le vinde, de la ala care ti le instaleaza si tot asa si uite asa putine taxe de colo putine din alta parte se aduca banet balamuc la buget de unde prostu care conduce ar avea de unde fura.laughing Dara asa e cand vii din pestera si ajungi sa conduci o tara, unde sa fim seriosi si aia adica multimea aia cam tot de acolo vine laughing daca accepta astfel de conducatori.Deci daca ai fi in america ai putea sa pui ce doresti tu pe masina ta, absolut orice tiai dori, si asta fara absolut nici o aprobare de la nimeni, absolut de la nimeni. Vrei sa iti vopsesti masina in alta culoare? Nici o problema o vopsesti in fiecare zi in ce culoare vrei tu sau in ce culori doresti tu fara absolut nici o aprobare de nicaeri.Cum iti suna chestia asta? Asa e ca suna frumos laughing.Ia gandeste la cate ar face astia care au masini cati bani sar aduna frate din taxe, numai cand te gandesti poti sa spui ca acum schimbi legea, lasi omu sa faca ce doreste, dara cu cine cu oamenii pesterii nu o sa fii happy never laughing

| cyupaku a răspuns:

Doar ce scrie in carte, altfel daca te opreste rar, ramai fara talon

| mihaiion2 a răspuns:

Se pare ca proprietarul de la care ai luat masina a schimbat jentile originale. Prima cifra (185 sau 195) reprezinta latimea anvelopei iar ultima cifra (14 sau 15) reprezinta diametrul exprimat in inchi. Nu poti sa pui alte anvelope decat pe jenti care se potrivesc. Daca achizitionezi acum anvelope ca in carte - late de 195 si cu diametrul de 15 acestea vor fi prea mari pentru jentile actuale.