| KaPy2 a întrebat:

Am si eu o neclaritate
Am citit pe net ca de la anul 2013 se va baga carnete pentru mopede
Pentru conducerea moppedelor este necesar un permis de categoria AM, care poate fi obţinut doar de tinerii care au cel puţin 16 ani împliniţi. Permisul AM este valabil 10 ani, iar obţinerea lui depinde de susţinerea unei probe teoretice de verificare a cunoştinţelor, dar şi a unei probe practice de verificare a aptitudinilor şi comportamentului.

Adica categoria AM?
Atestatul va fi bun la anul?, AM=atestat?
dau funda!

Răspuns Câştigător
| madalinpatrasc a răspuns:

AM =atestat moped si de la anul daca faci AM iti va da un permis cu aceasta categorie
si daca acum ai un atestat de la anul nu va mai fi valabil si va trebuii sa faci ore de legislatie ca si cum ai face pentru cat B sau A

| KaPy2 explică (pentru madalinpatrasc):

Poi eu cand am facut acest atestat am facut ore ca sa mi-l dea. la o scoala de soferi nu am dat bani si mi la dat pe loc...
Mai esti bun acest atestat, facand aceasta legislatie trebuie sa stii isa dai prioritate sa pui semnalizarea sa te descurci in intersectii etc. sau de la anul se vor baga altfel de atestate cu poza te duci cu asta vechi mai platesti o taxa acolo si ti-l da pe asta nou?

| madalinpatrasc a răspuns (pentru KaPy2):

Ista pe care il ai acum de la anul este egal cu 0

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci pune mana si invata!

| KaPy2 explică (pentru anonim_4396):

Poi sa vad daca se da legea ca nu-i aprobata... si am auzit daca se aproba ca trebuie sa ai 18 ani si eu am 16

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca inveti putina teorie rutiera si candva un imbecil da peste tine si ii dai peste nas de fata cu vreun politist care ar fi problema? Nu cumva sa inveti mai multe ca strica! Alte prostii le inveti, dar legile nu cumva. De parca expira in 2 ani.