| KaPy2 a întrebat:

Am si eu o problema cu un vw golf 2 d
Nu-mi merge dezaburitorul si m-am gandit sa-i verific sigurantele cu un creion de tensiune,cateva din tabloul de sigurante au curent pe ele,la restul nu au curent pe ele deloc si sigurantele sunt bune,filamentul este bun,am verificat unde intra siguranta,nu am curent,ce trebuie sa verific sau sa schimb ca sa am curent acolo, nu-mi porneste ventilatorul de la radiator cand se ridica apa, multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ventilatorul de la radiator nu merge? Ala trebuie sa mearga, cred ca te referi la ventilatorul care baga aer in sistemul de caldura si aer conditionat.Asta e altceva.Referitor la sigurante vezi ca unele sint doar rezerva, deci nu au de ce sa aiba curent.Verifica bine trebuie sa fie pe panou pe acolo o schema care sa arate fiecare siguranta pentru ce anume este.Si probabil daca e cum spui scoate siguranta care e pentru ventilator si verifica acele contacte daca vine acolo curent. Daca acolo ai si doar cind pui siguranta nu inseamna ca ventilatorul e dus si iti arde sigurantele.Verifica sigurantele nu doar vizual, pentru ca unele par a fi bune si de fapt nus.Verifica cun aparat de masura, pune pe continuitate si vezi cum sint. Daca nu ai aparat de masura schimba sigurantele cu unele noi si stii sigur cas bune.Dar mai intii vezi lista cu fuse si acolo arata si pozitia lor cit si rezervele.

| KaPy2 explică (pentru relian):

Ventilatorul de la caldura merge, cel de la radiator nu merge, daca pun 2 fire de al baterie pe el porneste,dar cand se ridica apa nu potneste,trebuie sa porneasca sa nu fiarba apa in motor,acum pe timp de iarna nu am probleme dar la vara cand a fi cald afara cine ma iraceste mie ventialtorul...
Sigurantele le-am verificat cu creion de tensiune,am pus in locasul unde intra siguranta si nu se aprinde becul,pe alte sigurante se aprinde si pe lcoasul acela, dar la altele nu se aprinde deloc, sigurantele sunt bune, filamentul este ok, multumesc de raspuns!

| Yamaha123 a răspuns:

Ventilatorul cel mai bine e sa-i anulezi termostatul, si sa-i pui un buton, si cand pornesti motorul sa pornesti si ventilatorul Cel mai sigur 100% Bafta