| Adrian_Ciuca_1992 a întrebat:

Salutare TPU, am un polo 2001, 1.4 mpi, am mers cu ea din pitești pana in belgia cu pauze de câteva ore... Nu au fost probleme doar ca in belgia am stat 1 ora în parcare cu motorul pornit si s-a ridicat temperatura la 120 grade. Aveți idee ce ar putea fi? După ce sa mai răcit am continuat pana in Anglia fără probleme, a stat la 90. Menționez ca termostatulul, antigelul si senzorul de temperatură le-am schimbat in august, având aceiași problema. Mulțumesc!

1 răspuns:
| olteanu0127 a răspuns:

Salut.daca in mers nu iti urca apa asta inseamna ca termostatul functioneaza pentru ca atunci cand motorul -apa este rece termostatul este pe inchis iar cand ajunge la 90 de grade se deschide pentru a mentine temperatura, verifica ventilatorul -termocupla daca porneste.cel mai probabil sa fie de la termocupla.in mers nu urca apa pentru ca se raceste de la aerul ce sufla cu putere de afara in radiator. sper ca iti este de ajutor raspunsul meu. salut