| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU, am un prieten ce are un Audi A8 2007, el este începător și a observat ca in momentul in care calcă mașina mai tare, se aude cumva un horcait ciudat, ca și cum s-ar freca ceva la motor, de la ce ar putea fi? Uleiul și consumabilele au fost schimbate la timp, el nu conduce foarte des sportiv, dar și când o face ii da blana, acum 3 zile am mai auzit acel sunet când eram cu el in mașina însa l-am ignorat dar azi, când am mers cu el, și l-a accelerat mai mult prin oraș, pe la 3000 rpm, începe sa se audă acest sunet, la fel și la drum lung, dacă menții o viteza mai mare și stai mai turat, peste 3000 (stiu ca nu se merge la aceste turații la o viteza de croaziera) însă și așa se aude acest sunet, dar cumva mai segmentat, suna, se oprește, iar suna iar se oprește, ce ar putea fi? Lui ii este frica sa meargă la mecanic sa nu afle tatăl lui ca cumva a stricat ceva la mașina, pentru ca i-a cumpărat-o nu de mult, chiar după câteva zile după luarea carnetului.

7 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Un tata inconstient, tot asa ca si beizadeaua lui; la fiare vechi sau la donatori de organe este locul potrivit.winking Bafta

| Începătorul988 a răspuns:

Cum a zis dl. Mihai, este inconstienta sa dai unui incepator o masina cu asa putere! Mai ales 3. 0TDI care cel mai probabil este si QUATTRO.
Oare parintii acestui copil nu au deloc grija de el? Si eu sunt incepator, dar conduc o masina mult mai mica, si mult mai puturoasa decat un 3. 0tdi

| anonim_4396 explică (pentru Începătorul988):

Inconstienta? De ce spui asta? Eu as spune mai bine siguranța. Te protejează f mult un motor puternic, e Quattro, da, sta foarte bine pe drum, parca e lipit de carosabil, plus ca, având capota mai lunga, acesta fost și principalul motiv pentu care familia lui a alea A8, deoarece, in oraș, la viteze de 40-50km/h ești mai protejat in cazul unui accident decât de exemplu intr-un Opel Zafira, etc... ce are capota mai mica, și respectiv șoferul este mai expus la daune, la fel și cu partea din spate și lateralul, e mai bine sa fie cât mai distanțat de locul in care se deformează caroseria, plus ca are airbaguri peste tot, totul este mult mai sigur, Eu la 18 ani, pana ce am luat acum, nu de mult, un. audi a6, am condus VW Phaeton, mașina tatălui meu am mers mai tare, însă nu am pățit nimi, pentru ca stiu gestiona puterea și las o marja de accident mare, la fel ca prietenul meu, deci nu văd de ce ar fi o problema o mașina mare și cu motor mare un impediment pentru un începător, m-am luat cu povestitul, in fine, eu cerusem un răspuns pentru respectiva problema, dar toți ați sărit cu alte răspunsuri, gen inconstienta parintilor

| Începătorul988 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu unul detin un a3 de 210cai din 2008. Siguranta o poti avea si intr-o masina mica. Daca iei o masina mare doar pentru siguranta, atunci e clar ca nu ai incredere in tine sau in copilul tau ca sofer.

| anonim_4396 explică (pentru Începătorul988):

Nu merita sa etichetezi oamenii pentru așa ceva, fiecare isi cumpara ca ii place și ce vrea, hai, ca n-am chef de discuții cu tine, pa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

MOTOR DE 3.0 diesel, am uitat sa Menționez

| ChristianKalman a răspuns:

Https://www.auto-bild.ro/......19926.html citește asta și dă-i și prietenului tău articolul.