| DaniTDCI a întrebat:

Salutare TPU, cu 2 saptamani in urma aproximativ mi s-a intocmit un dosar penal pentru conducerea unui moped pe drumurile publice neinmatriculat si fara a poseda permis de conducere pentru acea categorie (scuter 125cc necesita A1) dar eu am categoria B, permisul mi-a fost retinut pana imi va ajunge dosarul la judecator, inca nu stiu nimic ce se va intampla mai departe, as putea sa imi recuperez macar o dovada a permisului de conducere? In prezent am primit o dovada fara drept de conducere.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Doua infractiuni pentru care te poti astepta sa fii condamnat la inchisoare si sa-ti fie anulat permisul de conducere.
Poti depune cerere la procuror pentru reprimirea permisului de conducere, pana ce hotararea va ramane definitiva.

| mgtow a răspuns:

Astepti decizia din instanta apoi sti cand vei recupera permisul