| RB_Gaby_1995 a întrebat:

In vara am fost oprit la 50 de metri de casa de politia comunitara, conduceam o motocicleta de 125cc si nu posedam permis de conducere,mi-au intocmit un dosar penal pentru conducere fara permis.
Imediat dupa am inceput scoala de soferi iar in ianuarie o sa dau traseul.
Vreau sa stiu ce pedeapsa pot lua si daca o sa-mi fie suspendat permisul dupa ce o sa fiu judecat.
Vreau sa mentionez ca nu am alte antecedente, am dosarul curat.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta ta constituie infractiunea de conducere fara permis si se pedepseste cu inchisoare de la 1 an la 5 ani. Daca esti infractor primar aproape sigur vei primi o pedeapsa cu amanarea sau suspendarea executarii.
Daca hotararea de condamnare ramane definitiva inainte de examinarea (fie teoretica, fie practica) nu vei mai putea sustine proba respectiva.
Daca nu ramane definitiva vei putea sustine proba si obtine permisul de conducere. Se poate ca instanta sa suspende dreptul de a conduce, pe perioada pedepsei.

Bula
| Bula a răspuns:

Ai luat prima lectie: nu se conduce fara permis pe drumurile publice!

| darrio2007 a răspuns:

Art. 33? (1) Persoana care solicită examinarea în vederea obţinerii permisului de conducere trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:
e) să nu fi fost condamnată, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru o infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice sau de omor, lovire ori vătămare cauzatoare de moarte, vătămare corporală gravă, tâlhărie sau de furt al unui autovehicul;
f) în cazul în care a fost condamnată printr-o hotărâre judecătorească definitivă, pentru una din infracţiunile prevăzute la lit. e) să facă dovada că îndeplineşte condiţiile prevăzute de art.116 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.195/2002, republicată pentru prezentarea la examen în vederea obţinerii unui nou permis de conducere.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Posibil ca dupa hotararea definitiva si din cate stiu condamnare, in cazul tau cu suspendare, sa nu ai dreptul de a conduce pe drumurile publice, o anumita perioada. Un an. Daca vei lua permisul, bineanteles. Asta stiu eu. La cazierul tau va apare fapta comisa.

| Violleta2022 a răspuns:

Conform art.335 din Codul Penal - pedeapsa conducerii unui autovehicul fara permis de conducere este inchisoare de la 1 la 5 ani.
Nici nu vei intra in examenul de conducere de fapt, pentru ca ai deja Dosar Penal, acum este chestie de timp ca sa se pronunte sentinta.

Tu intrii la punctul 1 si 3 ale articolul 335:

"(1)Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.

(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive."

sursa: http://legeaz.net/noul-cod-penal/art-335

Imi pare rau ca ai fost inconstient, acum se pare ca tragi dupa tine si pe posesorul autovehiculului.

| RB_Gaby_1995 explică (pentru Violleta2022):

Autovehiculul este al meu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru RB_Gaby_1995):

Sper ca te referi ca autovehiculul este inregistrat legal pe numele tau.
Daca nu este inregistrat pe numele tau, cel care il detine si ti l-a dat spre folosire, este pasibil de pedeapsa.
La tribunal oricum trebuei sa prezinti toate doicumentele legale de cumpare/ inscriere legala a autovehiculului.

| RB_Gaby_1995 explică (pentru Violleta2022):

Cu bucurie te anunt ca am reusit sa obtin permisul de conducere, iar acum astept o citatie din partea judecatoriei sa ma cheme la proces....si acolo o sa vedem ce o sa mai intample, nici nu stiu la ce sa ma astept

| popa07ady a răspuns:

Se va judeca fapta de la data savarsirii.Nu are nicio legatura una cu alta.Probabil ca vei primi o pedeapsa cu suspendare dar dupa cum stiu eu nu mai aveai voie sa faci scoala de soferi.