| CbtRaduRO a întrebat:

Cu categoria B pot conduce o mașină cu 7 locuri (Opel Zafira) și o remorcă de 2t (2 osii) cu sistem de frânare?

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

"Permis categoria B
1.PREZENTARE

CATEGORIA B conform prevederilor la litera f pct.3 din anexa nr. 1 din OUG. 195/2002.

Ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg.

In cazul care ansamblul depăşeşte 3.500 kg este necesara absolvirea unui curs de formare in cadrul unei scoli de conducatori auto"

5 răspunsuri:
| Alexandru250201 a răspuns:

Nu, pentru categoria B ai voie sa atasezi o remorca de maxim 750 de kg. Pentru remorca pe care vrei s o atasezi la masina iti trebuie E-u

| WYG a răspuns:

Poti dar nu ai voie sa ai frane scuze

| Panamax a răspuns:

Legal poti tracta o remorca cu specificatiile din talonul masinii. Pentru Zafira masa remorcii cu disp de franare este in general max 1300 kg.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Alexandru250201):

Cine zice?

| GouDidodino a răspuns:

Pemtru remorca de 2 tone iti trebuie permis categoria BE.