| anonim_4396 a întrebat:

De curat m-am hotarat sa imi vand masina (Logan 1.6 16v) si sa imi cumpar un Ford Focus sedan din 2009 1.6 tdci 109 cai cu 95. 000km. Masina este a unui prieten si el a cumparat-o din Germania acu 3 ani la 40.000 km. Masina si atunci si acum merge perfect. Am facut o tura cu ea si imi place foarte mult cum merge. Este modelul Trend dar are trapa, incalzire in parbriz, oglinzi electrice incalzite, navigatie, senzori de ploaie si senzori de parcare. Ce sfat imi dati voi in legatura cu masina. Recent a schimbat distributia ( 90.000 km). Am incredere in el pentru ca imi povestea tot timpul ce facea la masina si acuma s-a gandit sa o vanda iar eu m-am gandit sa o cumpar. Arata foarte bine si e ingrijita. Cand a cumparat-o acu 3 ani i-a facut toate testele posibile si km sunt reali. A facut toate reviziile la reprezentata si are toate facturile de la revizii si ce a mai schimbat pe la ea. In legatura cu pretul...s-a gandit la un 7000 Euro. Ce sfat imi dai voi...si ce parere aveti despre ceea ce vreau eu sa fac? Va multumesc.

8 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Este ok la pret, poate mai scade putin.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Arunca o privire pe site urile de vanzari de masini. niciun focus din 2009 nu se vinde cu mai mult de 6000euro. la prieteni mai lasi din pret nu il mai umfli

| Bimmer a răspuns (pentru suntserios):

Uite-te la kilometrii si la varianta Sedan. Nu cele scurte. Este un pret foarte ok...mai ales ca are sub 100.000 km. La 7150 cu 158. 000 km...si cu mai putine dotarihappy

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Bimmer):

Daca vrea s-o dea, o da si cu 6000. Daca nu, mai sta cu ea pana cand nu mai valoreaza nici 5000. Cu fiecare an care trece, pierde bani.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mie mi se pare buna ideea.
E drept, pretul e cam exagerat. In Germania cred ca gasesti un Focus 2009 ok, pe la 3-4000e, iar adusul + inscrisul mai costa cel mult 1500e.
Insa masina pe care o vrei tu are putini km, mai rar gasesti diesel sh sub 100. 000km. Poate mai scade totusi la pret.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Este enorm 7000 de euro pentru un Ford din 2009. La 7000 de euro iti iei Passat.

| Bimmer a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Imi iau si Audi A6happy cu 200.000 km declarati...pe o roatahappy

| Tudor_Câmpan_1991 a răspuns:

Nu o lua ca e la pret de passat...Ce-i drept are putini km dar gandeste-te ca 50000km au fost facuti in ro.Mai bine iei un passat la 170000km ca e poate mai bun ca fordu....mai pui putin pentru inmatriculat (si adus daca e cazu) dar sti ca ai vw.Acum, deocamdata trebuie sa poti vinde loganu.