| roandrei a întrebat:

Buna ziua TPU! Am un golf 4 2003, 1.6 16V, cu motor BCB are 185000km si imi consuma 1l de ulei la 1000 de km, folosesc ulei Castrol 10W40, imi poate da cineva un sfat? Scoate fum doar cand cobor cu ea in viteza, dupa nu mai scoate. Nu cred ca ar putea fi segmentii la 185000 km. Astept pareri

Răspuns Câştigător
| nelyjoly a răspuns:

Pot fi simeringuri supape uzate (cazul mai ieftin) sau segmenti uzati (cazul mai scump. Trebuie sa faci un test de compresie ca sa fi sigur care e problema. Consumul de 1l ulei la 1000 de km este cam mare cu toate ca folosesti un ulei cu vascozitate ridicata. Bafta.

| roandrei explică (pentru nelyjoly):

Stii cam cat ar putea costa?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Segmenți-pistoane-cuzineți

astea vin împreună