| Akimakim0707 a întrebat:

Salutare TPU, varul meu tocmai ce și-a luat carnetul dar nu are mașina, iar eu cu tatăl meu ne-am gândit sa ii dam una dintr mașinile noastre, pe care o avem deja de 10 ani, nu am prea folosit-o in ultimii 6-7 ani, este vorba despre un Opel Astra G, caravan, motor de 1.7 Diesel (Motorul de Isuzu) deci mașina pornește, merge bine, a fost schimbat uleiul și consumabilele in fiecare an, chiar dacă nu am mers cu ea, pentru ca nu am vrut ca urmele timpului sa își pună semne pe motor, am mai pornit-o și mers cu ea de 2 ori anul asta, la drum lung, mai mult doar pentru a o misca din loc... Deci mașina e in stare Ok atât la partea mecanica, electrică cât și la exterior/interior,( fără urme de uzura accentuată, fără rugina). In momentul de fata are 75 de cai și m-am gândit ca înainte sa o primească varul meu sa o rampez, cu chip, m-am interesat, e destul de ieftin, iar puterea ajunge la 100-101 cai. Întrebarea mea este dacă o astfel de mașina este buna pentru el? Fiind începător? Este prea veche pentru un începător? Mașina are km reali 100%, fiecare intrare in service fiind făcut in reprezentanta! KM acum: 225.000

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E foarte ok masina, mai ales pentru un incepator. Piesele sunt extrem de ieftine.
Despre remapare, nu stiu ce sa zic. Nu am studiat motorul respectiv.
Eu am 1.7 TD de Isuzu (generatia mai veche fata de DTI), si e mai usor de castigat putere la ea: se monteaza un kit simplu de boost controller, se urca presiunea din admisie pana la 1.0-1.1 bar, se completeaza debitul de motorina din pompa pana cand da foarte putin fum negru in capat de turatie in gol, si gata "remaparea". In felul asta trece si testele de noxe in continuare, iar puterea aproximativa este de 100, pana la 110cp cu interventii la intercooler si injectoare reconditionate, de la 82cp, cat avea cand a parasit fabrica.
Asa se "resofteaza" un motor turbodiesel fara senzori si fara ECU.
DTI-ul e ceva mai complicat, si cam bleg din fabrica (probabil datorita normei de poluare), nu stiu de efect are resoftarea fara interventii mecanice. Eu as zice sa i-o predati asa cum este.

| Akimakim0707 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Zis și făcut, astăzi varul meu a primit-o, fără respftare, doar cu un set de jate nou noute (Înainte aveam de tabla). A fost foarte încântat desi e o mașina destul de slaba și ieftină, ce pot sa zic, mersi de raspuns

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca eu da gratuit se va multumi

| sierra1 a răspuns:

Vărul ar trebui să zică: săru'mâna unchiule!