| dygas a întrebat:

Salutare TPU: Vreau sa ma apuc de taximetrie! si caut cat mai multe pareri de la cunoscatori. se merita? ce capcane ar putea aparea? ce conditii trebuie sa indeplinesc? si inca ceva: daca vreau sa fac cu masina personala din ce an trebuie sa fie masina ( am auzit 2 variante, unii zic 2007 altii 2010). orice parere e bine venita!

Răspuns Câştigător
| Maioru a răspuns:

Anul fabricatiei il stabileste Primaria si politia fiecarui oras si difera de la 2006-2010 minim dar cel mai bine ar fi sa gasesti altceva.Iti trebuie un atestat care nu se obtine asa usor,(varsta, vechime in sofat) si multe acte ...Am facut imediat dupa revolutie si se facea treaba dar acum? Eu nu am rezistat nici doua luni, tu cat crezi ca vei putea? Esti tanar, sigur vei gasi altceva...

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Eu vedeam multi cu loganuri, mai era cate un skoda fabia, etc. Pe masina proprie e bine si nu uita sa pui un grilaj in mijloc nu cumva sa te ameninte un turmentat noaptea si doamne fereste sa patesti ceva. Daca te-ar ameninta incui usile suni la 112 si ai politia in cateva minute sa-l ia de pe loc. Deci ai nevoie de atestatul de taximetrist care se da in scolile de soferi, 21 de ani impliniti, un an vechime cu B sau 2 cam asa ceva si masina vopsita in alb cu dunga de patratele albe si negre lipita in parti stanga si dreapta, tariful lipit de zi si noapte sa fie vizibil si becul de taxi cu luminile rosu/verde. Numai in oras sa mergi acolo faci mai multi bani vezi tu locurile unde lumea merge mai mult cu taxiul si noaptea mai ales cand nu sant autobuzele tariful e un pic mai mare o mica diferenta acolo pentru ca e competenta intre taximetristi. Nu uita sa ai taximetru omologat la bord si nu umbla cu manarii pentru ca politia face controale des si prind multi cu magnet sa fraiereasca clientii. La stiri au spus ca o femeie vroia sa violeze un taximetrist cand a duso acasa, el refuzand l-a injunghiat cu cutitul deci e bine sa ai acel grilaj sau un geam blindat cu mici orificii sa auzi clientul cand iti zice pe unde trebuie sa mergi

| dygas explică:

Lucifer depinde si din ce oras esti, daca esti din Bucuresti atunci ai dreptate, la Braila inca nu e chiar asa happy

| dygas explică:

Ce sa fac cu barca? sa trec lumea pe partea cealalta vara la plaja si in rest? era o gluma banuiesc laughing

| dygas explică:

Avem si noi google lucifer laughing, oricum mersi de info, seara buna!

| Stefy21Love a răspuns:

Cauta ne internet, zic eu! Ce e acolo e adevarat.