| SebastianCristian1989 a întrebat:

Salutare tuturor, am cateva intrebari legate de masinile ce au custie automata. Am permisul de putin timp (iar pana sa fac scoala de soferi nu am mai condus) asa ca nu ma prea pricep la masini. Intrebarea mea este cum poti mentine o viteza constanta? Stiu ca masina schimba automat vitezele cand accelerezi, daca ajungi cu acceleratia la maxim, masina schimba continuu pana ajunge la limita, corect? Sa zicem ca vreau sa merg constant cu 50 la ora, accelerez si ajung la acea viteza, apoi ce fac? Daca mentin acceleratia, masina nu continua sa accelereze? Daca o sa iau brusc piciorul de pe acceleratie, masina nu intra in frana de motor? Daca da, nu o sa fie bruscata? Cam astea sunt principalele intrebari, poate par prostesti, dar nu am nici cea mai mica ideea despre aceste masini, asa ca m-ar ajuta pe viitor. Multumesc happy

Răspuns Câştigător
| 0x11111051 a răspuns:

Daca doresti sa mergi cu masina cu o viteza constanta, trebuie sa tii piciorul pe acceleratie foarte usor. In asa mod, motorul va genera destula putere ca sa se mentina. Daca nu vei apasa, atunci el va incepe sa se incetineasca, dar daca dai prea tare, masina accelereaza.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E fix acelasi principiu ca la cutiea manuala. Cand accelerezi masina prinde viteza, cand tii piciorul pe acceleratie constanta masina merge cu viteza la care a ajuns, cand ridici piciorul de pe acceleratie masina incetineste.

singura diferenta e ca nu trebuie sa schimbi tu viteza

| relian a răspuns:

Cu o masina cu transmisie automata te vei juca, va fi o placere sa conduci.Sincer eu ma mir cum de oamenii continua sa conduca masini manuale.Nu vad sensul nu vad rostu.Sa stai intruna sa schimbi viteze nu stiu dar mi se pare aiurea cind se poate evita asta.Ce te faci intr-un oras super aglomerat? Pai deja misti mina intruna, schimbi asa din metru in metru.Am fost de curind la NY frate pai nu vad pe cineva sa reziste sa conduca acolo o masina standard.Deci cind apesi pe acceleratie ca e automata ca e standard la fel vei proceda.Sa zic ca mergi cu o masina standard si atingi 50 km ce faci sa mentii acea viteza? Exact acelasi lucru il vei face si cu una automata.Mentii acceleratia la un anumit nivel care sati confere o anumita viteza.Deci exact procedezi in ambele situatii.Nu faci nimic in plus, ba faci in minus, adica nu mai stai sa schimbi tu nimic.Dar mentinerea unei viteze se face din acceleratie ca si la masina standard.Referitor la faptul ca vei lua piciorul de pe acceleratie si masina se va opri brusc, lucru asta nu se va intimpla niciodata la o masina automata, masina va incetini dar f putin si fara sa simti ceva brusc.Va incetini exact ca si cum un sofer f experimentat ar faceo cu una standard.Doar ca in cazul uneio masini automate orice sofer este expert, adica masina face totul pentru confortul lui.Deci cum am spus nu stiu altii cum sint dar eu masina standard nu mai conduc ca nu-i vad rostu.Cind mentii accelaeratia tui dai motorului exact acea benzina cit el are nevoie sa mentina acea viteza.Ca sa accelereze mai mult va trebuie sa apesi pedala mai tare.Deci nici o diferenta fara de standard.Deci cind ajungi la o anume viteza tii apasata pedala acolo si masina va rula cu acea viteza.Cind doresti sa incetinesti mai lasi din pedala si uite asa conduci cu placere.

| StefanDrg a răspuns:

Exista si cruise control. Iti mentine o anumita viteza pe care o setezi tu din buton. Si tu nu mai trebuie sa faci nimic. Poti lasa libera pedala de accelerație cu cruise control on. Acuma daca este echipata masina cu opțiunea asta

| bogddy25 a răspuns:

Si eu am masina cu cutie de viteza automata adica tata si tata are undeva nu stiu sigur unde care pune viteza max adica daca el pune 100 km poti sa poti sa apesi la max ca tot asa merge depinde de masina.

| suntserios a răspuns (pentru bogddy25):

Se numeste pilot automat sau cruise control si nu face exact ce spui tu. ala are rolul doar de a mentine constanta viteza fara ca tu sa apesi pe acceleratie. Atat timp cat ai franat sau ai accelerat masina raspunde la comenzi.

| bogddy25 a răspuns (pentru suntserios):

Nu de ala spun o sa il intreb pe tata tu faci tot doar ca poti sa apesi la max si mai mult de cat ai fixsat nu iti merge daca pui 40 km si apesi la max tot cu atata merge.

| lavolan a răspuns:

Nici nu ai idee cat de simplu este. O sa iti dai seama singur ce si cum in cateva secunde. Nu te speria degeaba. Ai sa te convingi