| StefanMadalin02 a întrebat:

Salutare tuturor! Am o problema cu un BMW e36 316i din 1997. Ce se intampla cand am masina incarcata cu greutate pe spate greutate destul de mare, 5 pasageri etc automat cu greutate pe sapte masina de fata se ridica destul de mult fiind un motor mic si usor ce se intampla dupa 120km/h si intru in depasirea unui tri sau pe autostrata trec pe langa un tir ma trage 20 cm cv de genul spre tir adica isi pierde directia din ce cauza nu stie nimeni sa imi spuna ce sa ii fac, SPECIFIC ca am inlocui alta caseta de directie am tot kit-ul de bascule bucsi capete de bara bielete anti roliu bielete de directie nou pe fata desigur la fel si pe sapte anvelopele sunt toate patru la fel umfate corespunzator 2, 2 pe fata 2, 4 pe spate geometria masini este facuta de o gramada de ori la diferite firme acest lucru se intampla si vara si iarna, am incercat si alte anvelope. VA ROG cine stie sam a juge cu o informatie, ma multumesc salut!

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Au mai ramas in ecuatie amortizoarele si arcurile.
Pe spate eu le-am schimbat de un an si mea este din 2010 masina.
Ma enerva ca se lasa prea mult de spate cand o incarcam cu 4 pers si bagaje.
Sper ca doamna Gretta sa se priceapa mai mult la facut prajituri decat se pricepe la masini.

| StefanMadalin02 explică (pentru TrăieşteClipa):

Salut, si eu tot la amortizoare ma gandesc si le voi schimba in curand nu mai stau la discuti, in legatura cu arcurile pe sapte eu am arcuri modificate arcuri de raba facute la capete ca cele originale la un fierar si cand pun greutate maxim cat pot sa pun rotile mele sunt la nivel cu aripile nu am probleme cu greutatea cu arcurile pe sapte se salta mut de fata si la viteza ma re parca o aia vantul in sus si nu mai ai directia acesta este fenomenul pe care il simti la volan, app multumesc pentru raspuns

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru StefanMadalin02):

Trebuie sa existe o relatie intre tipul de arc si tipul de amortizor.
Ai pus arcuri de tanc si au ramas amortizoarele originale.
Nu-si mai fac treaba.

| StefanMadalin02 explică (pentru TrăieşteClipa):

Am kit de amortizoare sport galbene pe masina de asta nu am schimbat pana acum suspensia pe fata dar voi reveni la ce-a originala!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, o masina de 20 de ani nu mai poate trage, motorul este batran, obosit si nu mai are cum duce toata greutatea aia.
La un cal batran ce-i poti face? Nimic, il impusti!
Asa si la masina asta, daca-i atat de barana si totul in ea este depasit de timp, rodat, uzat, ce poti sa-i mai faci? O folosesti in limitele bunului simt, adica incarcata usor si pe distante scurte, fara sa o turezi la 120 de km/ora ca crapa!
Ar trebuii sa realizezi ca ceea ce vrei tu nu se mai poate cu "batranica" asta, ori o schimbi, ori o plimbi pe langa casa cu treburi usoare si nu glumesc!

| StefanMadalin02 explică (pentru Violleta2022):

Batranica asta de spui tu ingroapa o masin noua sa ti minte nu iti dai seamam cum arata si cum trage e nebunie cu ia se duce in 200km/h linistit si fara sa trag de ia de loc incarcata si modificata cum este ia de mine, are peste 20 de drumuri de Germania Italia etc.

| tickey a răspuns:

Ce ai descris tu e un fenomen normal. Se numeste fenomenul de absortie auto. Cand mai depasesti..incearca sa ai distanta mai mare de tir si fenomenul o sa fie mai scazut in intensitate. Masina nu are nici o problema. Doar ai mai mare grija in depasiri de gabarite mari. Salut.